Logo Przewdonik Katolicki

Złota Praga

Agata Szymkowiak
Fot.

Ktokolwiek wędrował po Pradze, z sentymentem wspomina jej niepowtarzalny klimat.

 

Wąskie uliczki, stare kamienice, piwniczki i gospody, w których można leniwie gawędzić przy doskonałym czeskim piwie.

Jednym z pisarzy, który doskonale potrafił oddać klimat Złotego Miasta, był Bohumil Hrabal. W swoich opowiadaniach opisywał Czechy, w których zatrzymał się czas. W charakterystyczny dla siebie sposób łączył sielankowe życie, pełne ciepła i humoru, z codziennymi problemami i trudami. Najwybitniejszy czeski pisarz XX wieku większość życia spędził poza Pragą. Jednak, jak sam twierdził, swoje najszczęśliwsze lata spędził właśnie w stolicy Czech, mieszkając przy ulicy „Na Hrazi” razem z niezliczoną liczbą kotów. Dzisiaj w miejscu, gdzie mieszkał Hrabal, znajduje się stacja metra i jedynie pamiątkowa ściana przypomina, kto niegdyś tu mieszkał.

 

Tekst i zdjęcia: Agata Szymkowiak

 

Wąskie uliczki, stare kamienice, piwniczki i gospody, w których można leniwie gawędzić przy doskonałym czeskim piwie.

Jednym z pisarzy, który doskonale potrafił oddać klimat Złotego Miasta, był Bohumil Hrabal. W swoich opowiadaniach opisywał Czechy, w których zatrzymał się czas. W charakterystyczny dla siebie sposób łączył sielankowe życie, pełne ciepła i humoru, z codziennymi problemami i trudami. Najwybitniejszy czeski pisarz XX wieku większość życia spędził poza Pragą. Jednak, jak sam twierdził, swoje najszczęśliwsze lata spędził właśnie w stolicy Czech, mieszkając przy ulicy ?Na Hrazi? razem z niezliczoną liczbą kotów. Dzisiaj w miejscu, gdzie mieszkał Hrabal, znajduje się stacja metra i jedynie pamiątkowa ściana przypomina, kto niegdyś tu mieszkał.

 

Tekst i zdjęcia: Agata Szymkowiak

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki