Logo Przewdonik Katolicki

Skuteczne leki w terapii raka nerki, niedostępne w Polsce

Renata Krzyszkowska
Fot.

Rak nerki jest rozpoznawany codziennie u dziesięciu Polaków.

C

horoba atakuje głównie osoby po 50. roku życia, dlatego wraz ze starzeniem społeczeństwa liczba zachorowań systematycznie wzrasta. Choroba dotyka częściej mężczyzn niż kobiety – około 62 proc. rozpoznanych przypadków i zgonów dotyczy mężczyzn.

Rak nerki wcześnie wykryty jest uleczalny, jednak większość chorych trafia do lekarza, gdy na w pełni skuteczne leczenie jest już za późno. Wcześniejsze leczenie oparte o klasyczną chemioterapię i immunoterapię nie dość, że zazwyczaj nieskuteczne, narażały chorych na ciężkie powikłania. Od kilku lat jesteśmy świadkami przełomu w leczeniu chorych, u których rak nerki dał przerzuty odległe. Dzięki zrozumieniu mechanizmów genetycznych i molekularnych zdefiniowano szlaki przewodzące impulsy w rozwoju nowotworu i w dalszym etapie udało się doprowadzić do blokowania wielu procesów kluczowych dla progresji nowotworu. Nowoczesne leki mogą skutecznie wydłużać czas życia pacjentów, czyniąc z raka nerki chorobę przewlekłą.

Istnieje kilka rodzajów raka nerki, z których każdy ma inną wrażliwość na leczenie. Niestety w Polsce refundowany jest tylko jeden lek - interferon alfa, który nie skutkuje u większości chorych. Pieniądze przeznaczone na terapię tym specyfikiem są więc wydawane nieefektywnie. Bez refundowania przez państwo nowoczesnych leków pacjenci nie mają do nich dostępu. Leki nowej generacji (sorafenib, sunitinib, bevacizumab, temsirolimus czy everolimus) niemal dwukrotnie wydłużają przeżycie pacjentów z rakiem nerki, mają znacznie mniej działań ubocznych i poprawiają komfort życia chorego. Amerykańscy eksperci NCCN (National Comprehensive Cancer Network) zgodnie z innymi międzynarodowymi organizacjami podkreślają, iż najlepszym postępowaniem dla każdego chorego jest leczenie w ramach badania klinicznego. Niestety, w Polsce tylko kilka procent chorych ma możliwość leczenia w ramach badań klinicznych. Pozostali wymagają rutynowego postępowania, zgodnego z rekomendacjami, choć w naszych warunkach leczenie, które powinno być standardem, uzyskuje się w wyniku mozolnego wypełniania coraz bardziej skomplikowanych wniosków na chemioterapię niestandardową.

 

 

Czynniki ryzyka

•Wiek 50-70 lat

•Palenie tytoniu

•Dieta – spożycie dużych ilości mięsa, nabiału, tłuszczu

•Otyłość

•Narażenie na niektóre związki chemiczne wykorzystywane w przemyśle, jak arsen czy azbest.

•Cukrzyca, przewlekłe choroby nerek (i związana z tym dializoterapia) oraz nadciśnienie.

•Zespół von Hippel-Lindau (VHL) – rzadkie dziedziczne schorzenie prowadzące do powstawania guzów lub torbieli w całym organizmie.

 

 

Objawy

•Krwiomocz lub zmiana koloru moczu.

•Bóle pleców, brzucha lub boku.

•Obrzęki kostek lub kończyn dolnych.

•Utrzymująca się gorączka.

•Utrata masy ciała niezwiązana z dietą.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki