Logo Przewdonik Katolicki

Cztery kamienie milowe

Adam Suwart
Fot.

Jako biskup i człowiek nauki zarazem ma Wasza Ekscelencja szczególne związki ze środowiskiem akademickim, z samymi studentami. Wyjątkowym ukłonem w kierunku tych środowisk jest seria Akademickie Laboratorium Wiary. Jak zrodziła się ta idea? Idea ta zrodziła się przede wszystkim podczas rozmów księży biskupów w archidiecezji...

Jako biskup i człowiek nauki zarazem ma Wasza Ekscelencja szczególne związki ze środowiskiem akademickim, z samymi studentami. Wyjątkowym ukłonem w kierunku tych środowisk jest seria „Akademickie Laboratorium Wiary”. Jak zrodziła się ta idea?


 – Idea ta zrodziła się przede wszystkim podczas rozmów księży biskupów w archidiecezji poznańskiej. Zastanawialiśmy się pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, jak ożywiać duszpasterstwo akademickie w naszej archidiecezji. Podczas tych rozmów Ksiądz Arcybiskup zauważył, że warto by było przygotować katechizm skierowany specjalnie do tego szczególnego odbiorcy, jakim jest student, czy szerzej, uczestnik kultury akademickiej. Chodziło więc o podręcznik, który stanie się bardzo konkretną pomocą duszpasterską dla duszpasterstwa akademickiego; tak, aby środowisko to nie ograniczało się wyłącznie do form zabawowych, „gitarowych”, ale uzyskało szansę na pogłębione, intelektualne przeżywanie wiary.


Powstał więc pomysł pewnego dzieła seminaryjnego…


 – Tak, pomysł pewnej pracy, która da pretekst do refleksji, dyskusji, stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi właśnie w gronie poszczególnych środowisk duszpasterstwa akademickiego, a poprzez te wszystkie działania – do formowania się w wierze. Kluczem do powstania cyklu, który nazwaliśmy „Akademickim Laboratorium Wiary”, stały się doniosłe zagadnienia i problemy wynotowane przeze mnie na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Poszczególne tomy tej serii, opatrzone zostały tytułami: „Człowiek”, „Wspólnota”, „Kultura”, „Credo”. Jest to odwołanie wprost do programu duszpasterskiego Kościoła, zakreślonego przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego podczas Jego Mszy św. ingresowej do archikatedry poznańskiej w 2002 roku. Chcieliśmy w ten sposób sprawić, by program duszpasterstwa akademickiego był wpleciony organicznie w cały program duszpasterski archidiecezji poznańskiej.


Powstały więc cztery tomy, z których każdy jest swoistym wyborem tekstów zarówno filozoficznych, jak i teologicznych, omawiających wspomniane zagadnienia – kamienie milowe: człowieka, kulturę, wspólnotę i – na końcu – wiarę. Sam dobór tych tekstów źródłowych nie był chyba łatwym zadaniem, skoro obok fragmentów dzieł Karola Wojtyły, różnych świętych Kościoła, znalazły się też np. teksty Karola Marksa.


– Rzeczywiście. W niektórych miejscach zdecydowaliśmy się na pewien kontrapunkt: prezentowaliśmy z jednej strony stanowisko myśliciela ateistycznego, opatrzone zresztą stosownym komentarzem, a zaraz potem – pogląd na dany problem filozofa chrześcijańskiego czy wręcz katolickiego. Wszystko to dlatego, by – znając napięcia we współczesnej kulturze – pomóc odbiorcy odnaleźć się w tej rzeczywistości i znaleźć słuszne odpowiedzi na wiele dylematów dzisiejszego świata.


Takich dylematów nie ma jednak w czwartym tomie „Akademickiego Laboratorium Wiary”, zatytułowanym „Credo”.


 – Trudno dyskutować z prawdami wiary czy na siłę konfrontować z nimi poglądy heretyckie. Ten czwarty tom „Credo” chcieliśmy uczynić bardzo pozytywnym wykładem wiary, stąd w tomie tym, będącym niejako katolickim podsumowaniem dyskursu prowadzonego poprzez poprzednie trzy tomy, położyliśmy szczególny nacisk na nauczanie Jana Pawła II, ale i Benedykta XVI.


Do kogo zatem ostatecznie kierowany jest cały komplet podręczników?


 – Myślę, ze stanie się on pomocny dla duszpasterzy akademickich, do organizowania szczegółowego programu spotkań i pracy w ich środowiskach. Zamierzeniem autorów serii jest też, by okazała się ona pomocna samym studentom – i to zarówno w rozwijaniu i pogłębianiu wiedzy, jak i w formowaniu wiary. Jestem też przekonany, że dzięki treściom tych czterech tomów, a także przejrzystej formie, jaka została im nadana, „Akademickie Laboratorium Wiary” będzie pomocą dla różnych grup duszpasterstwa, nie tylko akademickiego, które tutaj będą mogły szukać odpowiedzi na nurtujące je pytania. Z całą pewnością książki te można polecić czytelnikom ze wszystkich polskich diecezji.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki