Logo Przewdonik Katolicki

?Gdzie jest nowo narodzony król żydowski??

PK
Fot.

Zadziwiające, jak różne były ówczesne reakcje na narodziny nowego żydowskiego króla: strach, przerażenie, podenerwowanie Heroda, związane z utratą władzy i czujność, dociekliwość i natychmiastowa reakcja Magów. Przebiegłe zamiary Heroda zostały jednak przekreślone, jego podstęp odkryty, Bóg bowiem wskazał Mędrcom inną drogę powrotną. Co...

Zadziwiające, jak różne były ówczesne reakcje na narodziny nowego żydowskiego króla: strach, przerażenie, podenerwowanie Heroda, związane z utratą władzy i czujność, dociekliwość i natychmiastowa reakcja Magów. Przebiegłe zamiary Heroda zostały jednak przekreślone, jego podstęp – odkryty, Bóg bowiem wskazał Mędrcom inną drogę powrotną.

Co sprawia, że Trzej Królowie są wyjątkowi? Nie ma przecież znaczenia, czy przybyli na wielbłądach, czy na słoniach; czy ich szaty lśniły złotem, szafirem czy szmaragdem; istotna jest ich postawa gotowości na przyjęcie nowego króla – Dziecka, w którym, choć byli poganami, uznali Boga. Niewątpliwie reprezentowali bogatą, wykształconą elitę, a mimo to ujrzawszy gwiazdę na Wschodzie, pospiesznie udali się, by oddać pokłon nowemu królowi. Herod miał do dyspozycji uczonych, arcykapłanów, a dzięki nim znał zapowiedzi głoszone przez proroków o nadejściu Mesjasza. Mędrcom wystarczył znak na niebie, bowiem ich oczy były skierowane ku górze, na firmament nieba. Wyruszyli w drogę, by według ówczesnych zwyczajów, złożyć nowemu królowi hołd. A Bóg objawił im się, bo zawsze daje się poznać szukającym Go.

Czy jesteś gotów wyruszyć dzisiaj z Magami, by oddać pokłon małemu Dziecku, owiniętemu w pieluszki, bez królewskich szat, insygniów, dworu, i uznać w Nim swego Boga i Pana?

Weronika Stachura

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki