Logo Przewdonik Katolicki

Sposób na zmartwienia

PK
Fot.

Ponieważ martwimy się wyobrażeniami przyszłości, a prowadzi to do kolejnych zmartwień, pierwszy krok to powiedzenie sobie: STOP. Gdy tylko złapiesz się na zamartwianiu się, zastopuj natychmiast destrukcyjny monolog wewnętrzny. Następnie zastąp błędne koło zmartwień rozważeniem praktycznych sposobów poradzenia sobie z problemem. Wydarzenie, którego się boisz, może rzeczywiście...

Ponieważ martwimy się wyobrażeniami przyszłości, a prowadzi to do kolejnych zmartwień, pierwszy krok to powiedzenie sobie: STOP. Gdy tylko złapiesz się na zamartwianiu się, zastopuj natychmiast destrukcyjny monolog wewnętrzny.

Następnie zastąp błędne koło zmartwień rozważeniem praktycznych sposobów poradzenia sobie z problemem. Wydarzenie, którego się boisz, może rzeczywiście zaistnieć, więc nie możesz pozwolić sobie na marnowanie czasu przez pogrążanie się w paraliżującej wizji przyszłości. Możesz za to zaplanować efektywne sposoby poradzenia sobie z przyszłymi wydarzeniami. Zastanów się, co możesz zrobić, by oddalić lub zmniejszyć zagrożenie?

Zmartwienia warto spisać na kartce i racjonalnie zastanowić się nad każdym z nich po kolei i z osobna.

Jeżeli prawdopodobieństwo negatywnego wydarzenia jest wysokie, tym co na pewno pomoże, jest obmyślenie strategii poradzenia sobie z jego konsekwencjami.

Dla przykładu – pani Jola, której mąż miał zawał, martwi się konsekwencjami finansowymi, rehabilitacją i zapewnieniem mu opieki. Na początek zajęła się finansami – sprawdziła, co obejmuje ubezpieczenie męża i umowa z pracodawcą, jakie są konieczne wydatki na rehabilitację. Dowiedziała się, że może tak przeorganizować pracę zawodową, by mieć więcej czasu dla męża, biorąc prace zlecone do domu. Z drugiej strony córka zaproponowała pomoc w opiece nad ojcem. Pani Jola, zająwszy się konkretnym działaniem, przestała mieć czas na martwienie się, za to wróciło jej poczucie kontroli nad życiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki