Logo Przewdonik Katolicki

Krypta dostępna po 200 latach

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Czternaście nowych stacji Drogi Krzyżowej, prowadzącej z Nowej Słupi na Święty Krzyż, poświęcono 28 października. W uroczystości uczestniczyły tłumy pielgrzymów. Poświęcona została także po 200 latach udostępniona zwiedzającym krypta grobowa, w której pochowany został m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele w Nowej Słupi. Po...

Czternaście nowych stacji Drogi Krzyżowej, prowadzącej z Nowej Słupi na Święty Krzyż, poświęcono 28 października. W uroczystości uczestniczyły tłumy pielgrzymów. Poświęcona została także po 200 latach udostępniona zwiedzającym krypta grobowa, w której pochowany został m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele w Nowej Słupi. Po Eucharystii wyruszyła procesja na Święty Krzyż. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej, a odsłaniali je kolejno aktorzy, dziennikarze i parlamentarzyści. Czternaście drewnianych stacji nawiązuje do tradycji ciesielskich z regionu świętokrzyskiego.

Sanktuarium świętokrzyskie, najstarsze w Polsce, prowadzą ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej. Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.

Kościelna krypta grobowa na Świętym Krzyżu była niedostępna od 1806 r., kiedy zamknięto ją po pożarze poprzedniej świątyni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki