Logo Przewdonik Katolicki

Święty Krzyż po raz piąty

Agnieszka Dziarmaga
Fot.

V Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski łączący trzy diecezje: kielecką, sandomierską, radomską zakończyła Msza Święta u stóp sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego, której tym razem przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. W Eucharystii uczestniczyli również trzej biskupi: Andrzej Dzięga, pasterz diecezji sandomierskiej - gospodarz tego miejsca, Zygmunt Zimowski, biskup radomski...

V Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski łączący trzy diecezje: kielecką, sandomierską, radomską zakończyła Msza Święta u stóp sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego, której tym razem przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. W Eucharystii uczestniczyli również trzej biskupi: Andrzej Dzięga, pasterz diecezji sandomierskiej - gospodarz tego miejsca, Zygmunt Zimowski, biskup radomski oraz Kazimierz Ryczan, biskup kielecki, główny protektor i organizator rajdu.


Prastare sanktuarium na Świętym Krzyżu, do którego pielgrzymowali królowie, książęta, dostojnicy Kościoła, położone na pogańskim niegdyś Łyścu, od wieków gromadzi pątników podążających tutaj szlakami Gór Świętokrzyskich przez gołoborza. Jednak w ostatnią sobotę września sanktuarium już dawno nie widziało ich tylu, a szczególnie młodzieży. Według obliczeń komandora Rajdu Mieczysława Olecha, czternastoma wytyczonymi szlakami wędrowały 3772 osoby - dorośli, młodzież, dzieci - z trzech świętokrzyskich diecezji. 65 grup (plus jedną rowerową) prowadziło 60 wykwalifikowanych przewodników-wolontariuszy z kół przewodnickich, rozsianych po całym województwie. Każdej z tych grup towarzyszyli kapłani, siostry zakonne, nauczyciele, katecheci, rodzice, studenci kieleckiego, sandomierskiego i radomskiego seminarium. Pielgrzymi przebyli łącznie 232 km, na co potrzebowali 63 godzin.
Pogoda dopisała. Ze śpiewem, z transparentami, pełni radości rozlokowali się na trawiastych zboczach, tuż przed wejściem do Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie ustawiony był ołtarz polowy.
W homilii Prymas Józef Glemp zwrócił się przede wszystkim do młodzieży, mówiąc o dokonywaniu przez nią wyborów, podając "przykłady darów, które nie przychodzą łatwo" - tak jak świętemu Stanisławowi Kostce i świętemu bratu Albertowi. Warto i trzeba analizować swe wybory, od strony wiary i postawy moralnej.
Udział w rajdzie, którego celem jest uczczenie relikwii Krzyża Chrystusowego, jest przykładem dobrego, choć może niekoniecznie trudnego wyboru - łączy się przecież z rozrywką i przygodą.
Odpowiedzialny od początku za organizację rajdu ks. dr Jerzy Ostrowski, kanclerz Kurii Kieleckiej, przypomniał, że przed pięcioma laty rozpoczynano od tysiąca zaledwie osób - zatem pomysł okazał się dobry, inicjatywa wciąż się rozrasta. Zaznaczył wkład wielu ludzi w organizację rajdu, wreszcie jego tegoroczną intencję - modlitwę o pokój na świecie, o zdrowie dla Ojca Świętego, honorowego przewodnika Gór Świętokrzyskich.
W koncelebrowanej liturgii Mszy Świętej uczestniczyły setki kapłanów z trzech diecezji oraz ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze sanktuarium, przedstawiciele władz świeckich - z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim - i okoliczna ludność z Gór Świętokrzyskich. Po końcowym błogosławieństwie relikwiami Drzewa Krzyża Świętego była okazja do nawiedzenia sanktuarium, poznania przylegających doń obiektów religijnych, przyrodniczych, kulturalnych, wreszcie konsumpcji żuru świętokrzyskiego - specjalności zakonnej kuchni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki