Logo Przewdonik Katolicki

Święto wiary młodych

Weronika Stachura
Fot.

Już po raz jedenasty, od 16 do 21 sierpnia, młodzież z całego świata tym razem w kraju Cervantesa i Gaudiego spotka się z Ojcem Świętym na Światowych Dniach Młodzieży.

 

Już po raz jedenasty, od 16 do 21 sierpnia, młodzież z całego świata – tym razem w kraju Cervantesa i Gaudiego – spotka się z Ojcem Świętym na Światowych Dniach Młodzieży.

 

Spotkanie z Chrystusem

Kard. Stanisław Ryłko, podczas ósmego Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w dniach 25–27 lutego w Warszawie, podkreślał, że „w duszpasterstwie młodzieży istotne znaczenie ma przede wszystkim spotkanie młodego człowieka z Chrystusem”. Zgodnie z zamysłem inicjatora Światowych Dni Młodzieży, Jana Pawła II, który oficjalnie ogłosił ich ustanowienie w 1985 r., są one jednym z najważniejszych punktów w procesie wychowawczym młodego pokolenia. Od 26 lat młodzież kontynuuje swoją pielgrzymkę wiary, spotykając się w różnych miejscach na świecie, m.in. w Buenos Aires w Argentynie, w Santiago de Compostela w Hiszpanii czy w Częstochowie.

To święto wiary młodych ma niejedno oblicze, bowiem jest to nie tylko okazja do pogłębienia i odnowienia wiary, spotkania z rówieśnikami z całego świata, poznania nowej, niekiedy egzotycznej kultury. To jednak przede wszystkim, jak zapewnia Jakub Duszak z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży: „Tajemnica Chrystusa, który pragnie być spotkanym, to także tajemnica młodych, którzy także pragną spotkać Jezusa. Spotkania te stanowią ważny moment w ewangelizacji młodych przez młodych, gdyż nikt nie da lepszego świadectwa o Chrystusie młodemu człowiekowi, jak drugi młody człowiek”.

 

Grunt to przygotowanie

W historii ŚDM polska młodzież zapisała się złotymi zgłoskami. Dowód tego dała w szczególności w 2000 r., kiedy to do Wiecznego Miasta przybyło 50 tys. naszych młodych rodaków. Nie mniej było ich podczas święta wiary młodych w Kolonii, wtedy stanowiliśmy 20-tysięczną grupę.

Do tej pory udział w tegorocznym spotkaniu w Madrycie zadeklarowało ok. 16,5 tys. Polaków. Polska młodzież licznie włącza się również w wolontariat. Wszyscy zainteresowani wyjazdem mogą wciąż zgłaszać się do koordynatorów diecezjalnych. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.madryt2011.pl.

Przygotowania do sierpniowego spotkania młodych z całego świata ruszyły już pełną parą. We wszystkich diecezjach w Polsce działają centra ŚDM. Ich poszczególne sekcje: formacyjna, modlitewna, pielgrzymek szlakami św. Jakuba, promocji, organizacji grup oraz specjalna sekcja hiszpańska zajmują się koordynacją wyjazdu młodych oraz ich duchowym przygotowaniem do spotkania z Ojcem Świętym. Choć w wielu grupach zamknięto już listy uczestników, to wciąż można tworzyć nowe punkty organizacyjne. Jak opowiada Grzegorz Pindelski z Krajowego Biura ŚDM: „Opiekunami grup mogą zostać duszpasterze, katecheci, osoby zakonne, ale również animatorzy i liderzy wspólnot młodzieżowych, a także młodzi, którzy są odpowiedzialni i potrafią poradzić sobie z różnymi kwestami logistycznymi”.

 

Ewangelia w praktyce

Program formacyjny „El Camino”, realizowany od kilku miesięcy, to tylko jedna z propozycji przygotowania się do ŚDM. Przygotowany przez grupę animatorów Oazy Ruchu Światło-Życie stanowi zestaw 10 konspektów spotkań zawierających fragmenty papieskich przemówień czy poezji ks. Jana Twardowskiego, nawiązujących do idei pielgrzymowania i symboliki drogi w życiu człowieka. Inną propozycją Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży jest przygotowanie modlitewne w intencji tego dzieła. Chętni mogą włączyć się w nią, wchodząc w specjalną strefę modlitwy na wspomnianej już stronie internetowej. Natomiast na stronie www.sdm.org.pl można zapoznać się z pozostałymi propozycjami form przygotowań. Wśród nich znalazł się cykl audycji w Radiu Warszawa prezentujących do końca kwietnia sylwetki dziewięciu hiszpańskich świętych – patronów tegorocznego spotkania młodych. Wyjazd do kraju Półwyspu Iberyjskiego dla wielu może stanowić finansowe wyzwanie. Stąd w wielu parafiach, jak np. w diecezji kieleckiej, w której bp Kazimierz Ryczan skierował specjalny list do wiernych z apelem o pomoc, organizowane są zbiórki pieniężne.

Światowe Dni Młodzieży poprzedzają tzw. Dni w Diecezjach. – Są to różnorodne wydarzenia: od zwiedzania historycznych miejsc, spotkań z hiszpańskimi rodzinami, przez wspólną modlitwę w czasie Mszy św. i czuwań, aż po prace społeczne na rzecz wspólnot i osób potrzebujących, a także koncerty i imprezy sportowe. Te dni pozwalają młodym bliżej poznać lokalny Kościół, w którym goszczą, a także dają okazję do ewangelizacji – zauważa Jakub Duszak.

 

 


Stworzeni dla miłości

„Pamiętając o tym, że człowiek nie może żyć i nie może być zrozumiany bez miłości, wzywam was wszystkich, byście wzrastali w człowieczeństwie, byście przyznawali absolutne pierwszeństwo wartościom duchowym, byście przeobrażali się w «nowym ludzi» oraz pełniej uznając i przyjmując w waszym życiu obecność Boga, który jest Miłością, Ojca, który odwiecznie miłuje każdego z nas, który stworzył nas dla miłości, który tak bardzo nas umiłował, że wydał Swego Syna Jednorodzonego na odpuszczenie naszych grzechów, abyśmy mogli się z Nim pojednać, abyśmy żyli zjednoczeni z Nim w miłości, która nie ma końca. Światowy Dzień Młodzieży ma więc przygotować nas wszystkich na przyjęcie daru Bożej miłości, która nas kształtuje i zbawia. Świat z niecierpliwością oczekuje naszego świadectwa, które płynie z głębokiego osobistego przekonania i ze szczerego aktu miłości i wiary w Zmartwychwstałego Chrystusa. Takie jest właśnie znaczenie poznania miłości i wzrastania w miłości”.

 

Jan Paweł II, Orędzie do młodzieży całego świata z okazji II Światowego Dnia Młodzieży, Argentyna, Buenos Aires, 11–12 kwietnia 1987 r.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki