Logo Przewdonik Katolicki

Ludzie pracy u Czarnej Madonny

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Niemal 50 tys. osób uczestniczyło 13 września na Jasnej Górze w 25. Pielgrzymce Ludzi Pracy. Jubileuszowe spotkanie było dziękczynieniem za odzyskaną przez Polskę wolność ludzi Solidarności oraz prośbą w intencji Ojczyzny, by pozostała silna Bogiem i wierna ideałom wolności i solidarności. Podczas pielgrzymki kręcone były zdjęcia do nowego filmu o ks. Jerzym Popiełuszce,...

Niemal 50 tys. osób uczestniczyło 13 września na Jasnej Górze w 25. Pielgrzymce Ludzi Pracy. Jubileuszowe spotkanie było dziękczynieniem za odzyskaną przez Polskę wolność ludzi „Solidarności” oraz prośbą w intencji Ojczyzny, by pozostała silna Bogiem i wierna ideałom wolności i solidarności. Podczas pielgrzymki kręcone były zdjęcia do nowego filmu o ks. Jerzym Popiełuszce, inicjatorze jasnogórskich spotkań świata pracy. Uroczystej sumie celebrowanej przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Wraz z nim Mszę św. koncelebrował także abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Homilię wygłosił bp Stefan Cichy.

Przywołując słowa encykliki Jana Pawła II „Laborem exercens”, ordynariusz legnicki apelował o nieustanne nawracanie się do właściwej postawy wobec pracy i tych, z którymi razem pracujemy. Przypominał, że człowiek pracując powinien naśladować Boga Stwórcę, a praca nie może polegać tylko na samej eksploatacji ludzkich sił w zewnętrznym działaniu, ale powinna pozostawiać wewnętrzną przestrzeń, w której człowiek zbliża się do Boga.

Bp Cichy podkreślił, że pracę trzeba przedstawiać Bogu na niedzielnej Eucharystii, bo „na każdą Mszę św. przynosimy owoc ludzkiej pracy i prosimy, by Pan nie tylko przemieniał chleb i wino, ale by dokonał przemiany naszego życia, byśmy stawali się ludźmi pracy i byśmy naszą pracę wykonywali lepiej”.

Biskup mówił o właściwej postawie wobec pracy. „Trzeba nam powracać stale do myśli o ludzkiej pracy w świetle Ewangelii i tego, czego nas uczył Sługa Boży Jan Paweł II” – podkreślił bp Cichy i dodał, że w pracy chrześcijanin odnajduje cząstkę Chrystusowego krzyża i przyjmuje ją w tym samym duchu odkupienia, w którym Chrystus przyjął za nas swój krzyż. Dlatego – zdaniem kaznodziei – praca zawsze związana jest z trudem i wysiłkiem, nigdy nie może się bez tego odbywać. W modlitwie uczestniczyła Marianna Popiełuszko, matka Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatora Pielgrzymek Ludzi Pracy do jasnogórskiego sanktuarium. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele rządu na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim, władze samorządowe i delegacje NSZZ „Solidarność” z całego kraju.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki