Logo Przewdonik Katolicki

Sługa prawdy

Agnieszka Góra
Fot.

19 października minęła 22. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana, w stosunku do którego władze komunistyczne podejmowały wielokrotnie próby zastraszenia. Porwany, torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa jest dziś Sługą Bożym. Modlimy się o wyniesienie go do chwały ołtarzy. Obchody rocznicy śmierci ks. Popiełuszki mają szczególne...

19 października minęła 22. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana, w stosunku do którego władze komunistyczne podejmowały wielokrotnie próby zastraszenia. Porwany, torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa jest dziś Sługą Bożym. Modlimy się o wyniesienie go do chwały ołtarzy.

Obchody rocznicy śmierci ks. Popiełuszki mają szczególne znaczenie we Włocławku. Właśnie tu, w nurtach Wisły, w pobliżu stopnia wodnego, zakończyło się jego męczeństwo. Od lat stoi tu krzyż – pomnik ku czci Sługi Bożego, gdzie tradycyjnie odbywają się rocznicowe spotkania modlitewne, organizowane przez władze Regionu Włocławsko-Toruńskiego NSZZ „Solidarność” Oddział we Włocławku. Uczczenie pamięci księdza Jerzego jest rzeczą ze wszech miar słuszną i sprawiedliwą; należy on do licznego grona polskich bohaterów i męczenników, którzy oddali życie za wiarę, za wolność Polski, za naszą – jako narodu – godność. Jego odwaga we wspieraniu „Solidarności” w obliczu prześladowań stanowi inspirację dla wszystkich narodów na świecie miłujących wolność.

Tegorocznym uroczystościom, które odbyły się 18 października, przewodniczył biskup senior Bronisław Dembowski, a uczestniczyły w nich władze Włocławka z prezydentem miasta na czele, duchowieństwo, siostry zakonne, alumni, delegacje NSZZ „Solidarność” z wielu miast Polski, delegacje, poczty sztandarowe, mieszkańcy Włocławka i okolicznych miejscowości.

Liturgię Słowa Bożego przygotował proboszcz par. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku o. Tomasz Prajzendanc CCG, homilię nt. męczeństwa za wiarę, rozumianego jako akt ludzkiej odwagi i przejaw miłości Boga i bliźniego, wygłosił włocławski duszpasterz akademicki ks. Witold Dorsz. W słowie do wiernych bp Dembowski wskazał na zbieżność dwóch dat: Dnia Papieskiego i rocznicy śmierci ks. Jerzego. Dziś obaj przebywają w Domu Ojca, a Kościół w Polsce i na całym świecie modli się o ich beatyfikację.

Na zakończenie odśpiewano pieśń „Ojczyzno ma”. Przed krzyżem upamiętniającym męczeństwo ks. Jerzego pochylały się sztandary, delegacje składały wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.

Drugą część obchodów stanowiła Msza św. koncelebrowana o godz. 18.30 w katedrze włocławskiej, sprawowana w intencji beatyfikacji Sługi Bożego. Zgromadzonych powitał proboszcz parafii katedralnej, wikariusz biskupi na rejon włocławski i regionalny kapelan „Solidarności” ks. prał. Stanisław Waszczyński. Eucharystii przewodniczył ks. bp Dembowski, a okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Tomasz Kaczmarek – postulator generalny procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej.

* * *

Na prymicyjnym obrazku ks. Jerzego Popiełuszki widnieje zdanie: „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc”. Każdy z nas zapewne wielokrotnie słyszał w homiliach, że pamięć o ks. Jerzym ciągle jest dla nas wezwaniem do dobra, do zwyciężania zła – nie złem, nie nienawiścią, lecz dobrem. Czy są to dla nas ważne słowa, czy traktujemy je jak pobożny frazes?

Mordercy księdza dawno już opuścili zakłady karne po odbyciu wyroków. Są „wolni”. Marianna Popiełuszko mówi, że najbardziej ucieszyłaby się z wiadomości, że mordercy jej syna nawrócili się. Modli się o to na różańcu.

Miejsce

To tutaj
szepczą drzewa
milczą kamienie
to chyba niemożliwe
a jednak

Wisła pamięta
zamykano usta
strącano znicze
Wisła wielu pamięta
Wisła wiele pamięta

to niemożliwe
by człowiek człowiekowi...


5.02.1986 (na tamie koło Włocławka)
Mirosław Glazik
Wiersz z tomiku „Niknące obrazy”, Włocławek 1995.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki