Rocznica koronacji

W kościele Ojców Franciszkanów w Gnieźnie została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 10. rocznicy koronacji przez PapieżAj Pocieszenia Pani Gniezna. Eucharystii sprawowanej 6 maja przewodniczył abp Henryk Muszyński.

Dziesięciolecie to nie tylko wspomnienie. To przede wszystkim rachunek sumienia, który czynimy z dziedzictwa i przesłania, jakie Papież Jan Paweł II nam wówczas...
Czyta się kilka minut

W kościele Ojców Franciszkanów w Gnieźnie została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 10. rocznicy koronacji przez PapieżAj Pocieszenia – Pani Gniezna. Eucharystii sprawowanej 6 maja przewodniczył abp Henryk Muszyński.

Dziesięciolecie to nie tylko wspomnienie. To przede wszystkim rachunek sumienia, który czynimy z dziedzictwa i przesłania, jakie Papież Jan Paweł II nam wówczas pozostawił. ,,Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”. Dziś, po dziesięciu latach pytamy: ile z tej jedności udało się w naszej ojczyźnie urzeczywistnić? Ile z papieskiego programu udało się zrealizować? Ile murów, o których mówił Jan Paweł II, runęło w ludzkich sercach, a ile wzniesiono na nowo? – pytał abp Muszyński. Stwierdził również, że ciągle jesteśmy świadkami erozji i zafałszowania ludzkich sumień. – Nie ma takiego przykazania i takiej prawdy, której by nie kwestionowano. Małżeństwo i rodzina są osłabione. Doświadczamy rozkładu życia społecznego. Wszystko dlatego, że serca ludzkie pełne są egoizmu i partykularyzmu – mówił dalej arcybiskup gnieźnieński.

W Mszy św. prócz licznie zgromadzonych wiernych uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz oraz parlamentarzyści. Obecni byli także reprezentanci organizacji pozarządowych, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponagimnazjalnych. Eucharystia była transmitowana przez TVP Polonia.

Papież Jan Paweł II nałożył korony na łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna 3 czerwca 1997 roku, podczas swojej drugiej wizyty w mieście św. Wojciecha.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna

jest malowidłem typowo kultowym, które sposobem przedstawienia postaci przypomina ikonę. Autor ukazał Madonnę tronującą (w tzw. pozycji ,,Hodegetrii”), czyli trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus i gotową do odbierania hołdów. Maryja odziana jest w szaroniebieski płaszcz. Na rąbku przykrywającym czoło widnieje krzyż – oznaczający, iż pamiętała Ona o przeznaczeniu swego Syna i przypominający nam, iż w chwili chrztu św. naznaczeni zostaliśmy niezatartym znakiem przynależności do Kościoła Bożego. Na prawym ramieniu natomiast błyszczy gwiazda – symbol Jej Niepokalanego Poczęcia oraz ciążącego na nas obowiązku walki z grzechem.

Trudno powiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach obraz trafił do Gniezna. Pewne jest, że jego pierwszym (lub kolejnym) właścicielem był niejaki Władysław Mituszewski, który w grudniu 1648 roku spostrzegł na obliczu Madonny krople potu. Do głębi poruszony, przekazał malowidło ojcom franciszkanom, by mogli się przed nim modlić także mieszkańcy miasta i okolic. Krople potu pojawiły się na obrazie jeszcze dwukrotnie – w 1658 i 1659 roku. Proszący doznawali pociechy, ulgi w cierpieniu, łaski wyzdrowienia, a kościoła i klasztoru nie dotykały pożary i inne nieszczęścia.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 20/2007