Logo Przewdonik Katolicki

W świętowojciechowskiej opiece

Marcin Makohoński
Fot.

Św. Wojciech należy do grona najbardziej znanych świętych i błogosławionych w naszym kraju. W Polsce aż 137 miejscowości wywodzi swoją nazwę od jego imienia. Postać św. Wojciecha widnieje w herbach Trzemeszna i Radzionkowa, miasta położonego na terenie diecezji gliwickiej. Około 200 kaplic i kościołów w Polsce jest poświęconych biskupowi z Pragi, który poniósł męczeńską śmierć...

Św. Wojciech należy do grona najbardziej znanych świętych i błogosławionych w naszym kraju. W Polsce aż 137 miejscowości wywodzi swoją nazwę od jego imienia. Postać św. Wojciecha widnieje w herbach Trzemeszna i Radzionkowa, miasta położonego na terenie diecezji gliwickiej. Około 200 kaplic i kościołów w Polsce jest poświęconych biskupowi z Pragi, który poniósł męczeńską śmierć w Prusach. W archidiecezji gnieźnieńskiej jest on patronem siedmiu parafii.

Najstarsze i najmłodsze
Najstarszą wspólnotą parafialną w naszej archidiecezji, która została powierzona opiece św. Wojciecha, jest – wedle istniejących źródeł – parafia w Parchaniu (dekanat Gniewkowo). – Historia naszej parafii sięga XI wieku, a pierwszy kościół został tutaj wybudowany około 1000 roku – mówi ks. Marian Kierzkowski, proboszcz parafii. – Pierwszy jednak zapis mówiący o św. Wojciechu, jako patronie tutejszej wspólnoty, pochodzi dopiero z 1527 roku. W naszej świątyni św. Wojciech przedstawiony jest na obrazie umieszczonym w ołtarzu głównym kościoła. Jest to scena wstąpienia Biskupa Męczennika do nieba.

Patron Polski jest także opiekunem erygowanej w XIV wieku parafii w miejscowości Stodoły (dekanat Strzelno). Jego wizerunek znajduje się tam w ołtarzu głównym oraz na witrażu, gdzie dostrzec możemy trzy sceny z życia świętego.

Najmłodszą parafią poświęconą św. Wojciechowi jest wspólnota parafialna w Lisewie Kościelnym, której w 1997 roku abp Henryk Muszyński nadał drugiego, obok św. Marii Magdaleny, patrona – św. Wojciecha.


Największy kościół, któremu patronuje św. Wojciech znajduje się w Wągrowcu

Największe
Największą wspólnotą parafialną, której patronuje św. Wojciech, jest parafia w Wągrowcu. Budowę tamtejszego kościoła zakończono w 1993 roku. W jego prezbiterium znajduje się wysoka na 2,5 metra, wykonana z drewna dębowego figura, Patrona Polski. To największa w naszej archidiecezji rzeźba św. Wojciecha umieszczona w świątyni.

Św. Wojciech jest także patronem parafii w Margoninie (dekanat Chodzież). W tutejszym kościele, zbudowanym w połowie XVIII wieku, Biskup i Męczennik przedstawiony jest w formie rzeźby figuralnej z XVII wieku. Jak mówi ks. proboszcz Piotr Til, uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha mają zawsze bardzo bogatą oprawę. Od kilku lat towarzyszą im spotkania muzyczne o nazwie „Margonińska Wiosna Chóralna”. Wtedy też w repertuarze zespołów można usłyszeć pieśni ku czci św. Wojciecha.

Szczególne
Ciekawą scenę, ukazującą Biskupa Męczennika klęczącego na tle gnieźnieńskiej katedry można podziwiać na obrazie znajdującym się w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Brześciu nad Gopłem (dekanat Kruszwica). Świątynia ta została zbudowana w 1936 roku, a jej konsekracja odbyła się w roku 1958.

Opiece św. Wojciecha powierzona jest także parafia w Budziejewku (dekanat Kłecko). Tam właśnie znajduje się też wielki kamień, z którego – wedle legendy – nauczał Biskup Męczennik. To wydarzenie obrazuje ponadto scena wymalowana na obrazie w głównym ołtarzu tej niewielkiej świątyni. Podobno widniejący na obrazie ludzie, zasłuchani w wojciechowe słowa, to przodkowie dzisiejszych mieszkańców Budziejewka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki