Logo Przewdonik Katolicki

Neron roznieca ogień!

o. Stanisław Tomoń
Fot.

Już trzy lata temu Przewodnik Katolicki artykułem Piotra Krysy Neron wiecznie młody kierował uwagę Czytelników na palący problem współczesnego świata trwające prześladowanie chrześcijan. Według niezależnych raportów to właśnie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, a wiek XX należał pod tym względem do rekordowych...

Już trzy lata temu „Przewodnik Katolicki” artykułem Piotra Krysy „Neron wiecznie młody” kierował uwagę Czytelników na palący problem współczesnego świata – trwające prześladowanie chrześcijan. „Według niezależnych raportów to właśnie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, a wiek XX należał pod tym względem do rekordowych” – napisał wówczas autor. Dziś fakty ideologicznego wykorzystywania chrześcijaństwa do konfrontacji z islamem, a zwłaszcza ostatnie medialne osaczenie i nadużycie wypowiedzi samego Papieża Benedykta XVI – niestety – wszystko to potwierdzają!

Neron chciał... nowego Rzymu. Jako cesarz chciał obłędnie zrealizować swój nowy projekt. Potrzebował pustej przestrzeni pod nową zabudowę miasta. W swojej celowej realizacji projektu i wyrafinowanym działaniu doprowadził więc do... podpalenia starożytnego Rzymu. Aby odwrócić uwagę od siebie i skierować cały gniew oburzonych ludzi na kogoś innego, wywołanie pożaru kazał przypisać...chrześcijanom. Rzym spłonął. Winnymi podpalenia Rzymu stali się... chrześcijanie!

To nie jest już tylko klasyka manipulacji medialnej – wyrwać z kontekstu, nadać nowe znaczenie, by skompromitować np. samego duchowego przywódcę chrześcijaństwa – papieża! To jest już raczej klasyka środków propagandy w szerzeniu nienawiści i przemocy militarnej. Taki język i takie metody stopniowo, ale skutecznie mogą prowadzić tylko do podniesienia stopnia eskalacji konfliktu. Obawiam się zatem, czy nadużycie wypowiedzi Papieża Benedykta XVI w odniesieniu do islamu, wzniecenie całej tej wrzawy medialnej nie jest więc przeniesieniem trwającego już konfliktu na nowy etap.

Czy zatem faktycznie bezzasadne jest pytanie o to, w jaki sposób Neron chce znów podpalić świat do... wojny, a winnymi uczynić ponownie... chrześcijan?

Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami – chrześcijanami i muzułmanami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki