Logo Przewdonik Katolicki

Parapet na finał

Magdalena Rak
Fot.

Jedną z najczęściej wykonywanych prac remontowych jest wymiana okien. Bezwzględnie dla estetyki pomieszczeń powinna ona wiązać się również z wymianą parapetów wewnętrznych. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są parapety z PCV. To od lat najpopularniejszy materiał używany do ich produkcji. Na początku lat 90. w polskim handlu pojawiło się wiele ofert parapetów wykonanych...

Jedną z najczęściej wykonywanych prac remontowych jest wymiana okien. Bezwzględnie dla estetyki pomieszczeń powinna ona wiązać się również z wymianą parapetów wewnętrznych.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są parapety z PCV. To od lat najpopularniejszy materiał używany do ich produkcji.
Na początku lat 90. w polskim handlu pojawiło się wiele ofert parapetów wykonanych z tego tworzywa. Dominował wówczas biały kolor i nie zawsze dobra jakość materiału. Parapety z PCV, produkowane i sprzedawane obecnie, są odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem promieni słonecznych i nie blakną. Posiadają atesty, na przykład atest Instytutu Techniki Budowlanej, który klasyfikuje parapety PCV jako produkt trudno zapalny. Dla klienta oznacza to, że parapet można stosować we wnętrzach bez obawy o własne bezpieczeństwo.

Z dziesięcioletnią gwarancją
Producenci udzielają na ogół wieloletnich gwarancji na parapety kolorowe, gwarantując użytkownikowi odporność na warunki atmosferyczne. Dziesięcioletnią gwarancją obejmuje się często parapety w białym kolorze. Producenci zapewniają, że parapet PCV z okleiną nie zmienia swojej struktury i formy oraz nie pęka.
Parapet taki można zamontować wyłącznie po okresie około 4-5 godzin przechowywania go w temperaturze ok. 20 stopni C. Materiał nie odkształci się wówczas już po montażu. Istotne jest jednak, aby pamiętać, że parapet z PCV powinien mieć możliwość termicznych przemieszczeń, dlatego przy końcach parapetu trzeba zostawić po około 5 milimetrów luzu.

Bez wspornika
Parapet wewnętrzny powinien być montowany na murze pod ościeżnicą okna. Powierzchnia muru musi być sucha, równa i gładka. Trzeba pamiętać, że najczęściej na parapecie stawiamy dość ciężkie doniczki z kwiatami, wazony itp. Dlatego płaszczyzna parapetu powinna być wsunięta pod ościeżnicę na niemniej niż 20 mm i ściśle do niego przylegać. Styk parapetu i okna należy uszczelnić masą uszczelniającą. Istotne jest też to, aby parapet nie wystawał poza mur na więcej niż 100 mm. W innym wypadku konieczne byłoby montowanie wsporników pod parapetem, co już znacznie obniży estetykę wnętrza.
Montaż parapetu też nie przysparza problemów. Są trzy możliwości: na silikon, na klej, piankę montażową i na wspornik. Wszystko zależy od późniejszego sposobu użytkowania parapetu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki