Pożegnanie Papieża Polaka
Drugiego kwietnia 2005 roku na wieść o śmierci Jana Pawła II Polska, jak żaden inny kraj na świecie, pogrążyła się w żałobie. Swój indywidualny ból po śmierci Papieża Polacy starali się przeżywać wspólnotowo, w wymiarze społecznym. W całej naszej ojczyźnie miliony ludzi uczestniczyły we Mszach Świętych w intencji Ojca Świętego. W hołdzie zmarłemu Papieżowi organizowano spotkania modlitewne w miejscach, gdzie Jan Paweł II przebywał w czasie swoich pielgrzymek do ojczyzny. Szczególnie intensywnie manifestowali żal po śmierci Papieża ludzie młodzi. Ich reakcja całkowicie zaskoczyła socjologów, polityków i kulturoznawców. Młodzież spontanicznie tworzyła wspólnoty demonstrujące publicznie swoje przywiązanie do Ojca Świętego. To głównie młodzi w hołdzie Papieżowi spotykali się na marszach, zbiorowo układali serca z kwiatów i zniczy, tworzyli krzyże z rozświetlonych okien w akademikach.
Peregrynacja ikony Maryi Stolicy Mądrości
Pobłogosławiona przez Jana Pawła II ikona Maryi Stolicy Mądrości, która już od czterech lat pielgrzymuje po świecie, odbyła całoroczną peregrynację po Polsce. Ikona była darem polskiego Papieża dla środowisk akademickich całego świata. Jej uroczyste przekazanie odbyło się we wrześniu 2000 roku na Placu św. Piotra w Rzymie podczas spotkania Ojca Świętego z nauczycielami akademickimi i studentami. Dotychczas ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości odwiedziła: Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję, Anglię. Teraz jest w Bułgarii.
Jubileusz 350-lecia obrony Jasnej Góry
Z okazji jubileuszu cudownej i zwycięskiej obrony klasztoru podczas potopu szwedzkiego szczególnie uroczystą oprawę miały tegoroczne obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. W odpuście wziął udział Episkopat Polski, liczni gości z zagranicy i ponad sto tysięcy wiernych. Dzień ten był szczególnym dziękczynieniem za osobę Jana Pawła II i cudowne ocalenie sanktuarium. Na ikonę Maryi nałożono korony pobłogosławione przez słowiańskiego Papieża i nową suknię nazywaną "sukienką zawierzenia - Totus Tuus". Na początku uroczystości przypomniano przesłanie Jana Pawła II, w którym Ojciec Święty błogosławił nowe korony i zawierzał ojczyznę, cały Kościół i siebie samego matczynej opiece Maryi.
Pielgrzymka relikwii św. Tereski
W roku jubileuszu czterechsetlecia przybycia do Polski karmelitów bosych sprowadzono do naszego kraju urnę z relikwiami św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Od kwietnia do sierpnia wędrowały one po polskich parafiach. Był to kolejny etap rozpoczętej w 1994 r. peregrynacji urny po świecie. Przed przyjazdem do Polski relikwie nawiedziły Burkina Faso, a po zakończeniu peregrynacji w naszym kraju odwiedzą jeszcze Seszele, Nową Zelandię i Portugalię. Dla wiernych była to okazja do modlitwy, oddania czci doczesnym szczątkom świętej i uwielbienia Boga. Wszystkim środowiskom, które przyjmą urnę z czcigodnymi relikwiami, swego błogosławieństwa apostolskiego udzielił Jan Paweł II.
IX Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży
Ponad 150 tysięcy osób, mimo zimna i deszczu, modliło się nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna. IX Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży pod hasłem "Spotkajmy się u Źródła" nawiązywały do sakramentu chrztu. Uczestnicy przyjęli duchowy testament Jana Pawła II i wysłuchali przesłania, jakie skierował do nich Papież Benedykt XVI. "Wędruję w duchu na lednickie pola, aby dziękować Bogu za Waszą obecność, za Waszą wiarę i pragnienie przeżywania własnej codzienności z Chrystusem. Chcę Wam powiedzieć, że jesteście moją radością i moją nadzieją", napisał Benedykt XVI. W czasie nabożeństwa setki przybyłych na spotkanie księży pokropiło święconą wodą modlących się pątników. Wodę zaczerpnęli z Jeziora Lednickiego, nad brzegami którego w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest Polski.
III Krajowy Kongres Eucharystyczny
Jego głównymi punktami były: beatyfikacja trzech polskich księży - Władysława Findysza, Bronisława Markiewicza i Ignacego Kłopotowskiego; modlitwa pojednania między Polakami i Ukraińcami; procesja eucharystyczna ulicami Warszawy; nieszpory połączone z odnowieniem przyrzeczeń przez osoby świętujące jubileusz 25-lecia: małżeństwa, kapłaństwa bądź ślubów zakonnych. Dwudniowy kongres przebiegał pod hasłem: "Pozostań, Panie, w naszych rodzinach". W inauguracji uczestniczył Episkopat Polski, hierarchowie Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie oraz kilka tysięcy wiernych z całego kraju. Podczas Mszy św. wieńczącej kongres przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej kard. Lubomyr Huzar odmówili modlitwę pojednania.
Oświadczenie biskupów Polski i Niemiec
Biskupi Polski i Niemiec podpisali w Fuldzie wspólne oświadczenie z okazji rocznicy wymiany pamiętnych listów między oboma Episkopatami. Dokumenty zawierające znamienne słowa: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" podpisano dokładnie 40 lat temu. Uroczystość z udziałem całego Episkopatu Niemiec i delegacji Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem na czele odbyła się w zabytkowej auli Wydziału Teologicznego w Fuldzie. Trzy dni później podobna uroczystość podpisania polskiej wersji dokumentu odbyła się na zakończenie obrad 333. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu.
"Ad limina apostolorum"
W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami wydarzenia o wielkim znaczeniu: wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów w Stolicy Świętej. Było to pierwsze spotkanie całego naszego Episkopatu z nowym Papieżem. Każdy z ordynariuszy mógł osobiście porozmawiać z Benedyktem XVI. Wnioski z wizyty na długie lata ukierunkują duszpasterską strategię Kościoła w Polsce. W trzech przemówieniach, jakie Papież wygłosił do poszczególnych grup polskich biskupów, Benedykt XVI wskazał konkretny program dla Kościoła w Polsce. Na zdjęciu: Benedykt XVI rozmawia z wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Stanisławem Gądeckim.