Logo Przewdonik Katolicki

Św. Piotr Alojzy Chanel - 28 kwietnia

Michał Gryczyński
Fot.

Papuasi, Melanezyjczycy, Mikronezyjczycy i Polinezyjczycy to cztery grupy etniczne tworzące rdzenną ludność Oceanii, krainy wielu wysp położonych w środkowej i zachodniej części Oceanu Spokojnego. Od dwóch wieków jest to teren misyjny Kościoła, choć wcześniej rozpoczęli już tam pracę protestanci. Jako pierwszy męczennik, a zarazem patron Oceanii, św. Piotr Chanel - beatyfikowany...

Papuasi, Melanezyjczycy, Mikronezyjczycy i Polinezyjczycy to cztery grupy etniczne tworzące rdzenną ludność Oceanii, krainy wielu wysp położonych w środkowej i zachodniej części Oceanu Spokojnego. Od dwóch wieków jest to teren misyjny Kościoła, choć wcześniej rozpoczęli już tam pracę protestanci. Jako pierwszy męczennik, a zarazem patron Oceanii, św. Piotr Chanel - beatyfikowany w 1889, a kanonizowany w 1954 roku - figuruje w Litanii do Wszystkich Świętych.
Urodził się 12 lipca 1803 roku w Potieres. Dzięki ciotce znalazł się w Cras, pod okiem ks. Trompiera, który uczył go łaciny. Kiedy miał 16 lat, znalazł się w niższym seminarium w Meximieux, a potem w seminarium wyższym w Belley. 15 lipca 1827 roku przyjął święcenia kapłańskie: został wikarym w Amberieux, a później proboszczem w Crozet pod Genewą. Marzył o misjach, ale metropolita Lyonu nie chciał tracić kolejnego księdza, bo po krwawej rewolucji francuskiej brakowało kapłanów. W 1829 roku arcybiskup powierzył mu wykłady i obowiązki wicerektora w seminarium mniejszym w Meximieux. Tam związał się z marystami i wkrótce wstąpił do tej kongregacji misyjnej, która na apel papieża podjęła się misji wśród ludów Oceanii.
W 1836 roku złożył śluby zakonne i przez Amerykę dotarł do Oceanii, osiadając na wyspie Futuma. Trwała tam wojna pomiędzy plemionami, a on sam musiał się zmagać z niechęcią miejscowych wodzów. W 1839 roku wyspę nawiedził straszliwy cyklon i część tubylców uznała kataklizm za karę bóstw, spowodowaną ich odejściem od pierwotnych wierzeń pogańskich. A w 1841 roku, kiedy wiernych zaczęło przybywać, miejscowy kacyk - zatrwożony o swe wpływy i wzburzony faktem, iż jego syn chciał przyjąć chrzest - nasłał na Piotra zbójców uzbrojonych w maczugi. Jego męczeńska śmierć przyczyniła się do rychłej chrystianizacji całej wyspy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki