Logo Przewdonik Katolicki

Znów na temat obowiązku uczestniczenia we Mszy św.

ks. Benedykt Glinkowski
Fot.

Już dwa razy, w numerze 41 z dnia 13.10.2002 r. i w numerze 3 z dnia 19.01.2003 r., pisałem na temat obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Podejmuję na nowo ten problem ze względu na zmiany jakie następują w tym względzie wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, a więc od pierwszej niedzieli Adwentu, tzn. w tym roku od 30 listopada. Najpierw chciałbym przypomnieć, że Kodeks prawa...

Już dwa razy, w numerze 41 z dnia 13.10.2002 r. i w numerze 3 z dnia 19.01.2003 r., pisałem na temat obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Podejmuję na nowo ten problem ze względu na zmiany jakie następują w tym względzie wraz z rozpoczęciem nowego roku liturgicznego, a więc od pierwszej niedzieli Adwentu, tzn. w tym roku od 30 listopada.
Najpierw chciałbym przypomnieć, że Kodeks prawa kanonicznego, a więc obowiązującego w całym Kościele katolickim, wylicza następujące dni obowiązkowego uczestnictwa we Mszy św.: wszystkie niedziele, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 I), Objawienia Pańskiego (6 I), Św. Józefa (19 III), Wniebowstąpienia Pańskiego, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 VI), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 VIII), Wszystkich Świętych (1 XI), Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 XII), Narodzenia Pańskiego (25 XII) – (por. kan. 1246 § 1 KPK).
Zaraz jednak należy dodać, że Konferencja Episkopatu może niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę. Niezbędna jednak w takiej sytuacji jest aprobata Stolicy Apostolskiej (por. kan. 1246 § 2 KPK). Korzystając z takiej możliwości, po uprzednim porozumieniu w ramach Konferencji Episkopaty Polski, jej przewodniczący, Józef Kardynał Glemp, Arcybiskup Warszawski, zwrócił się 22 VIII 2001 roku do Stolicy Świętej z wnioskiem, by obchodzenie uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego było przypisane do następującej po nim siódmej niedzieli Wielkanocy, obchodzenie zaś uroczystości Św. Józefa (19 III), uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (19 VI) oraz uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 XII), nie obowiązywało już w przyszłości jako świąt nakazanych.
W dniu 4 III 2003 roku Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, korzystając z uprawnień przyznanych jej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, udzieliła potrzebnego pozwolenia.
Na mocy tej decyzji od pierwszej niedzieli Adwentu 2003 roku w naszym kraju obowiązują następujące dni nakazane: wszystkie niedziele, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 I), Objawienia Pańskiego (6 I), Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 VIII), Wszystkich Świętych (1 XI), Narodzenia Pańskiego (25 XII). W związku z tym, świadoma i dobrowolna nieobecność na Mszy św. w te dni jest grzechem ciężkim, a więc pozbawiającym możliwości przyjęcia Komunii św. bez uprzedniej spowiedzi św.
We wszystkie inne uroczystości i święta zachęca się wiernych do uczestnictwa we Mszy św., ale jeśli z tej zachęty nie skorzystają, niezależnie od tego z jakiego powodu, nie popełniają grzechu ciężkiego, a więc nie tracą możliwości przyjmowania Komunii św. przy najbliższej okazji.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemal wszystkie dni, w które istnieje obowiązek uczestniczenia we Mszy św., są wolne od pracy. Wyjątek stanowi uroczystości Objawienia Pańskiego – 6 stycznia. Święto Trzech Króli nie jest dniem wolnym od pracy, a jednocześnie nie zdjęto z nas obowiązku uczestniczenia we Mszy św., stąd też będzie wymagało to od każdego wierzącego pewnego wysiłku, by pogodzić pracę i modlitwę we wspólnocie na Eucharystii.
Na koniec chciałbym przypomnieć, że obowiązek uczestniczenia we Mszy św. spełnia ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana, w obrządku katolickim, w sam dzień świąteczny bądź też wieczorem dnia poprzedniego (por. kan. 1248 § 1 KPK).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki