Zanim ruszysz zimą w drogę

By w warunkach zimowych podróżować samochodem wygodnie i bezpiecznie, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.



Jeśli szyby od samochodu pokryte są lodem, szronem lub śniegiem, to by mieć zapewnioną konieczną wi-doczność, należy przed ruszeniem w drogę dokładnie je oczyścić. Jeśli

tego nie uczynimy, narażamy siebie i innych, z powodu niedostatecznej widoczności, na ryzyko...
Czyta się kilka minut

By w warunkach zimowych podróżować samochodem wygodnie i bezpiecznie, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeśli szyby od samochodu pokryte są lodem, szronem lub śniegiem, to by mieć zapewnioną konieczną wi-doczność, należy przed ruszeniem w drogę dokładnie je oczyścić. Jeśli

tego nie uczynimy, narażamy siebie i innych, z powodu niedostatecznej widoczności, na ryzyko spowodowania wypadku. Koniecznym więc urządzeniem w okresie zimowym w naszym samochodzie powinna być „zdrapka” lub odmrażacz do szyb. By uniknąć przymarznięcia piór od wycieraczek do szyb, warto je po prostu na noc odchylić, tak by nie przylegały do szyby. Próba uruchomienia przymarzniętych wycieraczek może skończyć się przepaleniem bezpiecznika lub silniczka napędzającego wycieraczki. Znajdujący się na gumkach od wycieraczek lód należy oczyścić, by zapobiec zarysowaniu szyb. Jeśli pojawią się problemy z wewnętrznym nawiewem, należy usterkę natychmiast usunąć. W przeciwnym wypadku nie damy sobie rady z pojawiającą się na szybach parą.

Warto też zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków. Jeśli go nie posiadamy i zamek w drzwiach zamarznie, spróbujmy podgrzać kluczyk zapalniczką lub zapałką. Korzystając z myjni poprośmy obsługujących o przedmuchanie powietrzem zamków drzwiowych, by usunąć w ten sposób znajdującą się tam wodę. Jeśli drzwi od samochodu nam przymarzną, absolutnie nie powinniśmy ich otwierać na siłę. Grozi to albo zerwaniem uszczelek drzwiowych, albo zerwaniem uchwytu (klamki) do drzwi. W wypadku przymarznięcia drzwi korzystajmy z odmrażacza. Jeśli go nie posiadamy spróbujmy otworzyć drzwi od strony pasażera lub tylne. Jeśli i to nie pomoże, to, niestety, często jedynym wyjściem, by dostać się do samochodu, jest karkołomne wejście przez bagażnik.

Pamiętajmy także o utrzymywaniu w aucie odpowiedniej temperatury. Zbyt wysoka powoduje senność. Zbyt niska – marznięcie dłoni i nóg, co na pewno ma wpływ na ich sprawność.

Niestety, ale wraz ze spadkiem temperatury spada też sprawność akumulatora. Dlatego powinniśmy dbać o czystość pomiędzy klemą a biegunami i w razie konieczności miejsca te należy oczyszczać z nalotów, śniedzi, by umożliwić swobodny przepływ prądu. Zimą, dla prawidłowego funkcjonowania akumulatora, ma to olbrzymie znaczenie. Dla zabezpieczenia klem przed powstającą tam śniedzią można je posmarować wazeliną techniczną. Sam akumulator, jak i klema, powinna być mocno przykręcona. By ułatwić rozruch silnika zimą, można przed odpaleniem uruchomić np. radio, dlatego że włączone radio lub inny „pobieracz” prądu podnosi temperaturę elektrolitu w akumulatorze, co niewątpliwie zwiększa sprawność akumulatora.

Bardzo istotne jest też, by utrzymywać w oponach odpowiednie ciśnienie powietrza. Zbyt małe ciśnienie powoduje podsterowność lub nadsterowność (uciekanie samochodu przy pokonywaniu zakrętów na zewnątrz zakrętu). Zbyt duże ciśnienie powoduje, że opona niedostatecznie przylega do nawierzchni, czego efektem może być większa podatność na poślizg. Zbyt małe lub duże ciśnienie powietrza w ogumieniu powoduje ponadto szybsze i nierównomierne ścieranie się opon.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 2/2003