Pod takim tytułem w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym do 5 kwietnia można oglądać wystawę przybliżającą 750 lat burzliwej historii poznańskiej fary, a właściwie dwóch kościołów pełniących tę funkcję.
Pierwszy z nich był monumentalną gotycką budowlą, która górowała nad Poznaniem przez 400 lat, do 1773 r., kiedy to uległa ostatecznemu zniszczeniu podczas pożaru. Liczba 12 kaplic i 52 ołtarzy choć trochę oddaje ogrom tej świątyni, po której została nazwa miejsca, na którym stała: pl. Kolegiacki. Jednak, jak przekonuje Michał Błaszczyński, historyk sztuki i kustosz wystawy, wiele ze skarbów dawnej fary ocalało, a historia połączyła je z wyposażeniem innych kościołów. – Każdy przedmiot to naprawdę skarb, jednostkowe dzieło sztuki. Na największą uwagę zasługują zabytki średniowieczne, jak chociażby kielich z ok. 1500 roku oraz obiekty z wizerunkiem patronki parafii św. Marii Magdaleny: łódkę na kadzidło i wielką monstrancję z wyobrażeniem Ostatniej Wieczerzy i świętej ukazanej w jej trzonie – zaznacza Błaszczyński. Wygląd kolegiaty mają natomiast przypomnieć dawne ryciny i grafiki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu a także obrazy, w których tle odnaleźć można sylwetkę gotyckiej kolegiaty.
Funkcję fary – najważniejszego kościoła w mieście – pełni obecnie pojezuicki kościół z połowy XVI w., posiadający godność bazyliki i zaliczany do najbardziej okazałych, barokowych budowli sakralnych w Polsce. Druga część wystawy przenosi widza w nieodległą przeszłość, prezentując m.in. zdjęcia tłumów gromadzących się na procesjach Bożego Ciała, nowennach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy obchodach Millenium Chrztu Polski. – W trakcie przygotowań do wystawy dokonano też ważnego odkrycia. Wśród sporej ilości wot składanych przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy niespodziewanie znaleziono mały fragment Pomnika Wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość wzniesionego w Poznaniu przed II wojną światową. To kawałek palca monumentalnej figury Chrystusa, który oczywiście można zobaczyć na wystawie – podkreśla Błaszczyński. Szczegóły na www.muzeum.poznan.pl.