Logo Przewdonik Katolicki

Galeria Przyjaciół Fary

PK
Fot.

Fara poznańska ma swoją Galerię Przyjaciół. W podcieniach od strony dawnego kolegium jezuickiego odsłonięto pierwszą z tablic upamiętniających darczyńców kościoła. W galerii projektu profesora Akademii Sztuk Pięknych Wiesława Krzyżaniaka będą mogły znaleźć się zarówno nazwiska osób prywatnych, jak i nazwy instytucji wspomagających odnowę zabytkowej świątyni. Nowa tablica...

Fara poznańska ma swoją Galerię Przyjaciół. W podcieniach od strony dawnego kolegium jezuickiego odsłonięto pierwszą z tablic upamiętniających darczyńców kościoła. W galerii projektu profesora Akademii Sztuk Pięknych Wiesława Krzyżaniaka będą mogły znaleźć się zarówno nazwiska osób prywatnych, jak i nazwy instytucji wspomagających odnowę zabytkowej świątyni. Nowa tablica sąsiaduje z kamieniem z roku 1586, opiewającym o przekazaniu przez magistrat poznański domu na cele szkoły jezuickiej.W ostatnich latach odnowiliśmy już zewnętrzną stronę kościoła, wykonaliśmy prace nad osuszaniem świątyni i wzmocniliśmy dach - mówi ksiądz prałat Wojciech Wolniewicz, proboszcz fary. - Renowacji poddaliśmy transept i kaplicę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wiele wysiłku włożyliśmy przede wszystkim w gruntowne prace konserwatorskie nad zabytkowymi organami Friedricha Ladegasta, ale do zrobienia pozostało jeszcze bardzo dużo.
- Nasze działania to prawdziwy montaż ekonomiczny - dodaje były rektor Akademii Ekonomicznej, Bohdan Gruchman, prezes Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary. - Staramy się o środki unijne na dokończenie prac renowacyjnych. Potrzebnych jest jeszcze blisko dziesięć milionów złotych.
We wrześniu 2005 roku obchodzona będzie 300. rocznica poświęcenia świątyni. Barokowy kościół pw. św. Stanisława zbudowany został przez jezuitów wraz z kolegium, którego pierwszym rektorem był wybitny tłumacz Biblii, ksiądz Jakub Wujek. Po zburzeniu przez władze pruskie kolegiaty św. Marii Magdaleny i kasacji zakonu jezuitów świątynia przejęła tytuł fary, kościoła miasta Poznania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki