Logo Przewdonik Katolicki

Azyl wylany z kąpielą

Monika Białkowska
Ukraińscy uchodźcy, po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny w lutym 2022 r., w drodze do Stanów Zjednoczonych fot. Mario Tama/Getty Images

Ogłoszona szumnie strategia migracyjna dla Polski przyjmowana jest z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony: dobrze, że jest – zagadnienia migracyjne wymagają całościowego, a nie detalicznego oglądu i rozwiązań. Z drugiej strony ogłoszony dokument pozostaje zbiorem ogólnych deklaracji, które bardziej zdają się karmić lęki, niż proponować konkretne rozwiązania. Szczególnie duże wątpliwości budzi zapowiedź zawieszenia prawa do azylu.

Dokument „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo – strategia migracyjna na lata 2025 – 2030” jest prezentacją punktu widzenia rządu i jego zamierzeń. Nie jest aktem prawnym, który bezpośrednio wchodzi w życie. Aby realizacja „Strategii” była możliwa, konieczny będzie szereg aktów prawnych. Może być i tak, że skończy się jedynie na zapowiedziach i za zapowiedziami nie pójdą żadne konkretne rozwiązania. Sama w sobie jednak nie tylko budzi emocje, ale sugeruje, jaki kierunek działania jest przez władzę pożądany, w ten sposób w oczach wielu nadając moc prawną działaniom, które w świetle prawa pozostają nielegalne.

Prawo człowieka
Budowane mozolnie po doświadczeniach II wojny światowej prawo międzynarodowe stanowi, że każda osoba uciekająca przed prześladowaniami lub narażona na ryzyko doznania poważnej krzywdy w swoim kraju ma prawo ubiegać się o ochronę międzynarodową.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 43/2024, na stronie dostępna od 21.11.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki