Logo Przewdonik Katolicki

Moda na używane

Karolina Sternal
Salon odzieży używanej – tzw. second hand, ul. Piotrkowska w Łodzi, 8 czerwca 2024 r. | fot. Piotr Kamionka/Reporter/East News

Przybywa Polaków kupujących rzeczy z drugiej ręki – i robią to nie tylko dlatego, że jest taniej. To wyraz troski o środowisko i o zrównoważony rozwój przemysłu.

Coraz częściej zamiast kupować nowe, decydujemy się wybrać używane. W ostatnich latach rynek handlu rzeczami z drugiej ręki wzrasta w tempie aż czterokrotnie szybszym niż rynek handlu detalicznego. Sprzedaż rzeczy używanych odbywa się głównie w internecie, a napędzają ją nie tylko przesłanki ekonomiczne, ale także zmiany społeczne i kulturowe. Wiele wskazuje na to, że jeśli to jeszcze nie moda, to już raczej trend.

Dla przyszłości
– Zaczęłam kupować w lumpeksach na studiach. Głównym powodem były fundusze – za znacznie mniejsze pieniądze mogłam mieć rzeczy markowe, na których kupno w normalnych sklepach nie było mnie stać. Szybko doszły także inne powody, znacznie ważniejsze – mówi Natalia Bodzyńska. – Wśród znajomych były osoby, które angażowały się w inicjatywy ekologiczne, i to one zwróciły moją uwagę na to, jakim obciążeniem dla środowiska jest tzw. szybka moda promowana przez światowe koncerny modowe.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2024, na stronie dostępna od 01.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki