Logo Przewdonik Katolicki

Bohaterowie są skromni

Jacek Borkowicz
fot. Materiały prasowe

Film Jedno życie, który właśnie wszedł na nasze ekrany, w sposób godny powiększa niewielką listę produkcji pokazujących cichych bohaterów. A przecież to właśnie oni, nawet bardziej niż herosi czy wodzowie, popychają do przodu historię świata.

Kowboje, samuraje i wiedźmini są ulubionymi postaciami wszelkich filmów akcji. Ich efektowne wyczyny zawsze dobrze się sprzedają na ekranie. Ale jak przedstawić odwagę cichą, taką, którą zwykliśmy określać mianem odwagi cywilnej? To już przychodzi filmowcom znacznie trudniej, zatem na palcach jednej ręki można policzyć produkcje, które podobne postawy w sposób udatny prezentują (patrz Przysięga Ireny, film recenzowany w „Przewodniku” w kwietniu).

Przekroczył własną bezradność
Nicholas Winton, makler giełdowy z Londynu, tuż przed Bożym Narodzeniem 1938 r. wybierał się na narty do Szwajcarii. Nie dojechał tam jednak, gdyż po drodze skręcił do Pragi. Jego przyjaciel dał mu znać o dramatycznym losie dzieci niemieckich uchodźców, którzy próbując uchronić się przed prześladowaniami Hitlera, utknęli w stolicy Czechosłowacji. Były to głównie dzieci żydowskie, także sieroty po osobach zabitych w III Rzeszy.

---

Jedno życie
reż. James Hawes
Wielka Brytania 2023

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2024, na stronie dostępna od 04.07.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki