Logo Przewdonik Katolicki

„I odpuść nam nasze winy…”

kard. Stefan Wyszyński
fot. Archiwum PK

Zbawiciel świata do wielkich próśb, które skierował ku Ojcu Niebieskiemu, dołączył nie tylko prośby o chleb powszedni i o pokój wśród dzieci Bożych, ale pragnął także swoimi i naszymi modlitwami odgrodzić nas od wszelkich niebezpieczeństw, od nieprzyjaciół i mocarzy ciemności. Dlatego do społecznej modlitwy Kościoła dodał prośbę: „I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego!”.

Prośba ta uczy nas ostrożności, abyśmy umieli roztropnie chodzić po świecie, pamiętając, że mamy szczególny obowiązek czujności ducha. „Nie wódź nas na pokuszenie…” – a więc zasłaniaj nas! Bóg przecież nie kusi, wręcz przeciwnie, On nas zasłania przed niebezpieczeństwami. Jest dla nas tarczą przed pociskami złośliwego ducha, który krąży pełen niepokoju, „szukając, kogo by pożarł”.
Duch ciemności jest duchem niepokoju. On nie zawsze dąży do tego, aby nas doprowadzić wprost do grzechu. Często wie, że mu się to nie uda, bo łaska Boża jest w nas wystarczająco silna. Wtedy przynajmniej zasiewa niepokój, stwarzając sto trudności i wątpliwości, które mają charakter niesłychanie podniosły, a tematykę niemal świętą i religijną. Wynika ona nawet często z troski o Kościół Chrystusowy i Królestwo Boże, o to niemal, aby samemu Bogu starczyło sił do uratowania się i utrzymania na świecie. Wtedy boimy się o wszystkich i o wszystko. Na razie szatanowi idzie tylko o ten lęk i o to, aby nas w nim jak najdłużej utrzymać. Wówczas bowiem człowiek mobilizuje wszystkie siły do walki z lękiem i zagłębia się w nim, jak w masie, z której trudno nawet nogi wyciągnąć. Już nie chodzi, tylko wlecze się i czołga, jakby jakieś hamulce zatrzymały jego radosne dążenie do Boga. Złemu duchowi idzie właśnie o to, bo jeżeli taki stan utrzyma się dłużej, to człowiek zamiast postępować naprzód, będzie się tylko nieustannie oganiał przed tymi „psami”, jak dziad w wąskiej ulicy.


---

Książkę można kupić tutaj

Fragment pochodzi z książki
Ojcze nasz. Niech Modlitwa Pańska stanie się naszym chlebem powszednim,
Wydawnictwo Świętego Wojciecha 2020


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki