Logo Przewdonik Katolicki

Era mediów nienawiści

Natalia Budzyńska
fot. roobcio/Adobe Stock

Niby obiektywne newsy starają się nas podzielić i skłócić. A my się tej manipulacji poddajemy. „My” jesteśmy ci lepsi, a wszystkiemu winni są „oni”. Nie będziemy z „nimi” rozmawiać, bo są naszymi wrogami.

W książce Nienawiść sp. z o.o. amerykański dziennikarz z dużym stażem i kilkoma nagrodami opisuje przemianę, jaka zaszła w mediach. Zajmuje się oczywiście realiami swojego podwórka, ale niepokojąco przypominają one te nasze, bo ten proces już od jakiegoś czasu dotyczy także Polski. Wszyscy czujemy, że nasze społeczeństwo nigdy nie było tak podzielone i tak zradykalizowane jak obecnie. Dawni znajomi przestają się ze sobą widywać, jeśli mają odrębne poglądy polityczne. Jedni obrażają drugich, każda ze stron czuje się lepsza. Na skutek odrębnej wizji politycznej i społecznej zrywamy znajomości w mediach społecznościowych, kasujemy konta, gardzimy sobą. Chcesz być neutralny? Zapomnij! Staniesz się pariasem dla każdej ze stron, jeśli się nie określisz, bo twoja neutralność oznacza poparcie dla wroga. Nie idziesz na Strajk Kobiet? To znaczy, że nienawidzisz kobiet i popierasz rząd, jesteś wrogiem. Nie opowiesz się jasno za wyrokiem Trybunału? Jesteś zwolenniczką cywilizacji śmierci i oczywiście popierasz aborcję. Jesteś wrogiem. Skąd ten podział? Jak to się stało, że nie chcemy ze sobą rozmawiać? Kto ma interes w skłócaniu społeczeństw? Matt Taibbi odpowiada: media.

PK-47.jpg
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 47/2020, na stronie dostępna od 30.12.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki