Logo Przewdonik Katolicki

Widać głód Jezusa

Filipfot. Anadolu Agency/Contributor Getty Images

z Melendi Castro i Randolfem Bandiola o tym, jak katolicy z Filipin wychodzą na peryferie, rozmawiają Agata i Krzysztof Jankowiakowie

80 proc. mieszkańców Filipin to katolicy. Ten dość jednolity pod względem wyznaniowym kraj jest ogromnie zróżnicowany pod względem językowym. W sumie wszystkich języków i dialektów na Filipinach jest ponad sto. W jaki sposób Filipińczykom udaje się ze sobą porozumieć?
Randolf Bandiola: – Po II wojnie światowej, kiedy Filipiny uzyskały niepodległość, zdecydowano, że wspólny język będzie oparty na języku tagalog, którym mówi mniej więcej jedna czwarta ludności. Wymagano, by w każdej szkole uczono w tagalog. W jakiejkolwiek prowincji Filipin się więc znajdziemy, wszyscy znają tagalog. Ponieważ okazało się, że część miejscowych języków zaczęła zanikać, to w tej chwili przez pierwsze trzy lata w szkole podstawowej nauka jest prowadzona w języku danego regionu, a od czwartej klasy zaczyna się nauka w tagalog. W domach używamy miejscowych języków.
Drugim językiem urzędowym jest angielski, który jest używany nawet częściej niż tagalog.
 
A w jakim języku sprawowana jest liturgia?
R.B: – W miejscowym. Zazwyczaj odprawiana jest też Msza św. w języku angielskim. Jeśli więc ktoś przyjeżdża z wyspy, na której mówi się w innym języku, zawsze może wybrać Mszę po angielsku.

Czy Pismo Święte jest przełożone na miejscowe języki?
R.B.: – Tak, Biblię znajdziemy właściwie we wszystkich językach. Ale jeśli są prowadzone jakieś spotkania biblijne, zazwyczaj używamy języka angielskiego.
 
W każdej parafii działa rada duszpasterska.
Melendi Castro: – Należę do rady duszpasterskiej w mojej parafii, przez pewien czas byłam przewodniczącą. Spotykamy się regularnie, raz albo dwa razy w miesiącu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 32/2019, na stronie dostępna od 03.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki