Logo Przewdonik Katolicki

Rewolucja Vaniera

Grzegorz Zbiorczyk
fot. Pierre MICHAUD/Getty Images

Wielokrotnie powtarzał, że to nie tylko słabi potrzebują silnych. Wymiana musi zachodzić w obie strony – i to właśnie był przewrót kopernikański, którego Jean Vanier dokonał w podejściu do osób z niepełnosprawnością.

Trudno mi nie zacząć tekstu o Jeanie bez wspominania osobistego spotkania z nim. Z perspektywy czasu wydaje się ono tak bardzo zwyczajne – nie za długie, bez wielkich słów, takie po prostu – spotkanie przy serniku, który Jean uwielbiał. I ten moment kiedy zaparzaliśmy wspólnie kawę, Jean oparł rękę na moim ramieniu i ze spokojem, cierpliwością pokazywał, jak się obchodzić z jego kawiarką. Właściwie nic nadzwyczajnego, a jednak. Zwykła chwila, która stała się czymś więcej.
 
Przyjaciele z prostego domku
Filozof, społecznik, „Matka Teresa w spodniach” – wiele słów określa to, kim był i co robił Jean Vanier. Warto jednak zatrzymać się przy jego jednej, niewątpliwie wyjątkowej, ale chyba czasem pomijanej cesze: byciu w pełnej uważności wobec człowieka, z którym rozmawiał, byciu tu i teraz z całkowitym nastawieniem na słuchanie i przyjmowanie drugiego.
Nie wiem na pewno, czy Jean nie był już taki przed założeniem Arki (nazwa oryginalna: L’Arche), ale sądząc po jego słowach zawartych w kilkunastu wydanych także po polsku książkach czy głoszonych na całym świecie rekolekcjach, można dojść do wniosku, że to właśnie jego przyjaciele ze wspólnoty tak na niego wpłynęli. Przyjaciele, których idąc za wewnętrznym wezwaniem, zaprosił do wspólnego zamieszkania w prostym domku w małej wiosce na północy Francji. Przyjaciele, dla których nie było ważne, że był synem gubernatora Kanady, że miał tytuł doktora filozofii, że coś znaczył w tym świecie. Dla nich istotna była relacja z Jeanem, to, że on po prostu był. I chciał być.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2019, na stronie dostępna od 11.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki