Logo Przewdonik Katolicki

I stajemy się braćmi

Barbara Sawic

Wiara w jednego Boga, Biblia, Dekalog jako fundament praw moralnych, wezwanie do modlitwy. Oto, co łączy chrześcijan i żydów; odkrywaniu prawdy o relacjach między Polakami a Żydami służy Dzień Judaizmu.

W naszej diecezji centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w Sieradzu. Z woli biskupa włocławskiego przedsięwzięcie to organizuje z wielkim zaangażowaniem ks. prałat Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. W środę 20 stycznia powitał on zebranych w sieradzkim Teatrze Miejskim: biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, ambasador Izraela w Warszawie Annę Azari,  naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, wiceprzewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Aleksandra Imasa, rabina Łodzi Symchę Kelera, przedstawicieli parlamentu RP, władze samorządowe Sieradza i zaprzyjaźnionych gmin, duchowieństwo rejonu sieradzkiego i referenta diecezjalnego ds. ekumenizmu ks. prałata Grzegorza Karolaka, delegacje sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych i innych licznych gości.

Jak bracia odnalezieni
W słowie powitalnym ks. Bronikowski wspomniał, że według papieża Pawła VI „dialog jest innym imieniem miłości” i przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, który odwiedzając w 1986 r. synagogę żydowską w Rzymie powiedział: „jesteśmy jak bracia, którzy po bardzo długim czasie się odnaleźli”.
Wcześniej miały miejsce: otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Jerozolima – światło ze Wschodu” ze zbiorów Ambasady Izraela w Warszawie i widowisko poetycko-muzyczne „Na imię mi było...” w  wykonaniu grupy uczniów II LO im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Spektakl opowiadający o trzech przełomowych wydarzeniach dla mieszkańców Sieradza, Polaków i Żydów, przygotowały Aleksandra Hofman, Anna Świniarska i Agnieszka Przybył. W dalszej części programu  wykład „Życie w służbie i ofierze dla drugich. O doktorze Kazimierzu Kempińskim przypomnienie” wygłosił Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu, który następnie towarzyszył Adrianie Bryk z sieradzkiego Archiwum Państwowego, która wygłosiła prelekcję „Tropami niedopowiedzianej historii”, o kartach pocztowych pisanych przez mieszkańców Litzmannstadt Ghetto, czyli getta założonego dla ludności żydowskiej przez Niemców w Łodzi w 1940 r. Korespondencja nigdy nie dotarła do adresatów. W części artystycznej wystąpił Kwintet Akordeonowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu i Magdalena Grzechnik, która przy akompaniamencie Sławomira Cieślaka wykonała Kolędę warszawską ze słowami Stanisława Balińskiego i muzyką Zbigniewa Preisnera.

Wspólne korzenie
„Poprzez wiarę w jednego Boga, cierpliwego i miłosiernego względem wszystkich, którzy są Jego dziećmi, wszyscy stajemy się braćmi” –  powiedział w okolicznościowym przemówieniu  Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski wysoko ocenił znaczenie Dnia Judaizmu, który jest „zaproszeniem do odnajdywania nadziei i trwania w niej”, jednocześnie wyrażając  wdzięczność ks. bp. Wiesławowi Meringowi i ks. Marianowi Bronikowskiemu za organizowanie obchodów. Z kolei biskup włocławski zwrócił uwagę zebranych na istniejące od dawna więzi duchowe między chrześcijanami a żydami. Mamy wspólne korzenie. Wydarzenia odbywające się w ramach Dnia Judaizmu są okazją do wspólnej modlitwy, lepszego poznania religii, historii i kultury naszych starszych braci w wierze. Pogłębianie tych relacji ma kształtować atmosferę dojrzalszego dialogu, poszanowania i zrozumienia oraz wzajemnego wzbogacania duchowego, które ma owocować w życiu społecznym. „Wśród wypowiedzianych podczas uroczystości słów najczęściej pojawiało się słowo «pamięć». Tak: pamięć jest najważniejsza. To słowo w kulturze europejskiej przypomina, że jesteśmy tym, co pamiętamy. Mamy nieść, pielęgnować i rozwijać pamięć. Pamięć ma moc przywracania życia” – tłumaczył ks. bp Mering.
Następnie głos zabrali: ambasador Anna Azari, ks. Marian Bronikowski i senator RP Michał Seweryński (w latach 2005–2007 był ministrem edukacji narodowej oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego; źródło www.senat.gov.pl). Ostatnim akordem oficjalnej części uroczystości była modlitwa przy ścianie memorialnej i zapalenie światła pamięci. Wieczorem w Teatrze Miejskim, w spektaklu według opowiadania Savyon Librecht Ruchele wychodzi za mąż w reżyserii Jacka Papisa wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Warto wiedzieć, że pisarka urodziła się jako Sabina Sosnowska w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Wcześniej niż w Polsce, obchody organizowano we Włoszech. Później przyłączyły się m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem jest modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami  chrześcijaństwa i judaizmu, a ostatecznie o oddanie większej chwały Jedynemu Bogu.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki