Logo Przewdonik Katolicki

Trzydzieści lat po Czarnobylu

Czarnobyl widziany z odległej o 4 km Prypeci / fot. W. Sawicki

W ukraińskiej elektrowni Czarnobyl 26 kwietnia 1986 r. doszło do najpoważniejszego wypadku w historii energetyki atomowej.

W wyniku niedopracowanego eksperymentu, mającego sprawdzić działanie systemów bezpieczeństwa, w bloku energetycznym nr 4 doszło do nagłego skoku mocy reaktora. Następstwem tego była potężna eksplozja, która zniszczyła zabezpieczenia i doprowadziła do emisji substancji promieniotwórczych do atmosfery. Władze ZSRR początkowo nie informowały o wypadku, niemniej w końcu podjęto decyzję o ewakuacji terenów najbardziej narażonych na skażenie. Szacuje się, że w wyniku chorób rozwijających się po katastrofie zmarło już 200 tys. osób, a drugie tyle narażone jest na nowotwór. Położona nieopodal Czarnobyla Prypeć (na zdjęciach) stała się „miastem widmo”. W wyniku akcji ewakuacyjnej w ciągu zaledwie kilku godzin to 50-tysięczne miasto przestało istnieć. Poza tym ze strefy bezpośredniego zagrożenia wysiedlono 350 tys. ludzi. Wbrew zaleceniom władz nieliczni z nich powrócili na miejsce katastrofy, wiodąc niemal pustelnicze życie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki