Logo Przewdonik Katolicki

Wakacje nastolatka

Bogna Białecka

Dziecko w wieku gimnazjalnym czy licealnym niekoniecznie będzie zachwycone wizją spędzania wakacji z rodzicami. Jak można zapewnić mu bezpieczny wypoczynek?

Pamiętajmy, że dla nastolatka bardzo ważnym punktem odniesienia są przyjaciele, więc pewnie będzie chcieć spędzać czas z nimi. Dlatego pytanie podstawowe to: na ile znasz przyjaciół swojego dziecka? Na ile możesz im ufać, że nie zaproponują sposobu rekreacji, który byłby dla was, jako rodziców, nie do zaakceptowania? Nie masz się co łudzić, że jeśli twoje dziecko wyjedzie z grupą ludzi niewidzących problemu we wspólnym mieszkaniu w namiocie dziewcząt i chłopców, palących papierosy i niezainteresowanych niedzielną Mszą św., to stanie się ono heroicznym obrońcą wartości. Raczej podda się presji grupy, by nie wyjść na dziwaka. Zadanie, jakie przed tobą stoi, to tak wpłynąć na plany wakacyjne dziecka, by nie dostać etykietki autokratycznego despoty, któremu brakuje zaufania, a jednocześnie zapewnić dziecku bezpieczeństwo – i fizyczne, i moralne.

Negocjacje oparte na priorytetach
Nastolatkowie mają tendencję do przeceniania swojej zdolności samokontroli i są nadmiernie ufni, że w trudnej sytuacji na pewno sobie poradzą. Jeżeli rodzice mówią, że boją się o ich bezpieczeństwo, wielu z nich zwyczajnie ukrywa te szczegóły wyjazdu, które mogą się dorosłym nie podobać. Nie robią tego z braku zaufania, tylko z przekonania, że „rodzice zawsze robią z igły widły”. Dlatego warto, by o planach wakacyjnych rozmawiał raczej ten z rodziców, który jest postrzegany jako mniej skłonny do przejmowania się bezpieczeństwem (najczęściej jest to ojciec).
Zapytaj dziecko, na czym mu w czasie wakacji szczególnie zależy. Warto te potrzeby spisać – będziecie mogli łatwo się do nich odwoływać w dalszej rozmowie. Koncentrujcie się przy tym właśnie na potrzebach, a nie konkretnych propozycjach wyjazdowych. Oto lista mojej córki: „Zależy mi na dobrych kontaktach z przyjaciółkami i żeby było ciekawie. Chciałabym, by dużo się działo, było dużo atrakcji sportowych – np. pływanie, ale też nietypowych, np. ścianki wspinaczkowe, parki linowe. Najchętniej to jakieś wyjątkowe – np. paralotnia. Chciałabym też mieć czas wolny, by odpocząć, poczytać książki, porysować”.
Ty wypisz z kolei swoje potrzeby, np.: „Bezpieczeństwo – opieka ze strony godnego zaufania dorosłego, brak narażenia na silne pokusy, stały (choćby krótki) kontakt potwierdzający, że wszystko jest w porządku”. Wybierając konkretne oferty, miejcie te listy na uwadze.
 
Media na wakacjach
Porozmawiajcie z dorosłym opiekunem. Jakie podczas wyjazdu są np. zasady dotyczące telefonów komórkowych? Najlepsze rozwiązanie to sytuacja, w której telefony są przechowywane u opiekuna i codziennie oddawane do dyspozycji o określonej godzinie. Co prawda wiele dzieci narzeka, że przez to nie może robić zdjęć – jest to powód, dla którego warto zainwestować w niedrogi aparat fotograficzny. Dzięki takiemu podejściu unikniecie spędzania przez dzieci czasu w internecie lub na grach zamiast rzeczywistego odpoczynku oraz sytuacji, w której nastolatkowie robią sobie nawzajem głupie zdjęcia i od razu umieszczają je w internecie (rzecz, której wielu z nich potem żałuje). Jeżeli takie rozwiązanie jest niemożliwe, warto spotkać się z rodzicami innych dzieci i umówić się, by telefony miały zablokowany na czas wyjazdu dostęp do internetu. I nie chodzi tu tylko o głupie zdjęcia, ale też problem dostępu do pornografii.
 
Kto będzie odpowiedzialny za twoje dziecko?
Sprawdźcie, kim są opiekunowie grupy i w jaki sposób traktują wyjazd. Podstawową zasadą gdy dorosły ma kilkoro dzieci pod opieką (czy to na wyjeździe zorganizowanym, czy prywatnym) powinno być: zero alkoholu, nawet jednego piwa. Jest ku temu bardzo praktyczny powód: a co jeśli w nocy coś się przydarzy, np. będzie burza, wichura i na domek czy namiot przewróci się drzewo i trzeba będzie kogoś z podopiecznych transportować do szpitala? Sama obecność osoby w odpowiednim wieku metrykalnym nic nie znaczy. Musi to być osoba dorosła, odpowiedzialna, o podobnym jak nasz systemie wartości i zdająca sobie sprawę, że jest autentycznym opiekunem grupy, nie tylko formalnym. Sprawdźcie też, czy dziecko będzie miało zapewniony udział w niedzielnej Mszy św. i na jakich zasadach. Na przykład zastanówcie się, czy satysfakcjonuje was rozwiązanie: „Jeśli dzieci chcą, to będą miały możliwość pójścia na Mszę, ale my sami nie idziemy”.
Powstaje też pytanie – czy pozwalać nieletniemu dziecku na wyprawy rówieśnicze, w grupie przyjaciół. Wspólna z przyjaciółmi jednodniowa wyprawa za miasto – pod warunkiem że jesteśmy w kontakcie i w razie problemów dziecko natychmiast do nas telefonuje – jest jak najbardziej akceptowalna. Każdy dłuższy wyjazd czy pozwolenie dziecku na zapraszanie znajomych do domu na noc pod naszą nieobecność – to nie najlepszy pomysł. Do momentu osiągnięcia pełnoletności to my, jako rodzice ponosimy karną odpowiedzialność za każdą głupotę, w którą nasze dzieci się wplączą. Jest to wystarczający powód, by postawić granicę.
 
Wakacje z nastolatkiem
Pamiętajmy też, że warto wykorzystać swój urlop do zacieśniania więzi rodzinnych. Zbyt wiele rodzin organizuje cały czas wakacji swych dzieci, wysyłając je na kolejne obozy, wycieczki itp. A w tym czasie rodzice wyjeżdżają gdzieś osobno na urlop. Zaprzepaszczamy wtedy szansę, by rzeczywiście pobyć gdzieś razem jako rodzina. Oczywiście sztuką jest wybranie takiego rodzaju oferty, która będzie atrakcyjna dla wszystkich członków rodziny. Dlatego warto porozmawiać z każdym, także z dziećmi najmłodszymi (przedszkolakami), o ich marzeniach wakacyjnych. Prawdopodobnie rezultat nie będzie ideałem, a kompromisem. Wyprawa rowerowa ze starszymi dziećmi, podczas gdy młodsze zostaje z jednym z rodziców w piasku nad wodą, a następnego dnia zamiana… Warto o to jednak zadbać, bo właśnie wakacje są okazją, by z nastolatkiem na spokojnie i na luzie porozmawiać o wielu ważnych sprawach, na które w czasie roku szkolnego nie ma za bardzo czasu.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki