Logo Przewdonik Katolicki

W poszukiwaniu szczęścia

Karolina Pytel
Czym tak naprawdę jest mityczne wręcz szczęście, o którym ludzie marzą? / fot. Fotolia

„Don’t worry be happy” to w luźnym tłumaczeniu: „Nie martw się, bądź szczęśliwy”. Refren tej popularnej piosenki wbrew pozorom wcale nie jest manifestem psychologii pozytywnej.

Czym tak naprawdę jest mityczne wręcz szczęście, o którym ludzie marzą, które chcą osiągnąć i najczęściej nie potrafią dostrzec? Czy jest nim kolejny samochód, może luksusowe ubrania, wakacje na Malediwach czy domek letniskowy nad morzem? Czy dążąc do szeroko pojętego sukcesu wyznaczanego wysokością pensji, co powinno przynieść nam niesamowitą satysfakcję, nie zapominamy o małych, z pozoru nieznaczących sytuacjach i zdarzeniach, które wywołują uśmiech na naszej twarzy? Śmiech naszego dziecka, poranna kawa z najbliższymi osobami, nieznajomy pomagający nieść ciężką torbę zakupów, niezapowiedziana wizyta przyjaciół, wieczorny jogging. Czasami warto spojrzeć na codzienne czynności jako źródło, z którego możemy czerpać satysfakcję, nauczyć się dostrzegać ich wyjątkowość, nawet jeśli poprzednio były dla nas prozaiczne. Dlatego jeśli chwilami zastanawiamy się nad brakującym elementem układanki, jaką jest nasze życie, pytając samych siebie: „Dlaczego nie jestem szczęśliwy?!”, z pomocą może przyjść psychologia pozytywna.
 
Czym jest pozytywność?
Psychologia pozytywna nie została nazwana psychologią szczęścia, bo szczęście jest pojęciem wieloznacznym i zbyt ogólnym. Natomiast uczucie pozytywności można opisać dokładniej, przy użyciu bardziej szczegółowych określeń. Każdy człowiek ma w sobie aktywny składnik, dzięki któremu może osiągać szczęśliwe życie. Charakteryzuje się ono wzrostem i kreatywnością, a w trudnych chwilach zachowuje elastyczność. Składnikiem tym jest pozytywność. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że posiadamy w sobie ów element, przez co błądzimy, zatracając się w pracy, związkach z innymi ludźmi bądź skupiając na zarabianiu pieniędzy.
Pozytywność jest związana z działaniem pozytywnych emocji – miłości, radości, wdzięczności, spokoju, zainteresowania, inspiracji. Są to jednak stany przelotne, co oczywiście ma swoje zalety – odczuwanie negatywnych emocji jest niezbędne, gdyż wpływa na rozwój elastyczności działania i dążenie do utrzymania przyjemnych uczuć. Pozytywność nie oznacza, że mamy się kierować hasłami „Don’t worry, be happy” – to są tylko puste slogany, niewiele znaczące dla nas samych. Pozytywność obejmuje cały wachlarz pozytywnych emocji – od aprobaty do miłości, od rozbawienia do radości, od nadziei do wdzięczności, a także optymistyczne postawy, otwarty umysł, czułe serce czy nawet odprężone ciało.
 Co nam daje pozytywność?
1. Pozytywność wprowadza w dobry nastrój, który jest głównym czynnikiem będącym motywacją do zmiany – buduje trwałe nawyki myślowe otwartości, dzięki czemu możesz zauważyć i docenić o wiele więcej z tego, co cię otacza.

2. Pozytywność zmienia sposób myślenia – pozwala poszerzyć granice umysłu, by dostrzec szeroką paletę możliwości stojących przed Tobą, wpływa na wzrost kreatywności, twórczości i wrażliwości; pozwala odkrywać i rozbudowywać nowe umiejętności, więzi, wiedzę i sposoby życia.

3. Pozytywność kształtuje Twoją przyszłość. Pozytywne emocje, które odczuwasz, tworzą zasoby, zarówno fizyczne, umysłowe, społeczne, jak i psychiczne, dzięki którym skuteczniej radzisz sobie z przeciwnościami losu. Jest jednym ze składników utrwalających zdrowie (badania wskazały, iż ludzie okazujący więcej pozytywności, żyją nawet o 10 lat dłużej!).

4. Pozytywność wpływa na wyeliminowanie działającej hamująco negatywności i obojętności, poprzez tworzenie zasobów, które pomagają radzić sobie z trudnymi bądź stresującymi sytuacjami, pomaga także reagować elastycznie i adekwatnie w zależności od okoliczności. Daje poczucie celowości, przez co wpływa na większe zaangażowanie się zarówno w życie społeczne, rodzinne, jak i zawodowe, zachowując równowagę pomiędzy wszystkimi sferami, w których funkcjonujemy.

 5. Pozytywność buduje więzi społeczne – wpływa na to, jak atrakcyjna dla otoczenia jest dana osoba. Im bardziej jest ona otwarta, dzieli się radością i szczerą pozytywnością z innymi, tym silniej się z nimi związuje i tym większą satysfakcję czerpie z prawdziwego kontaktu z drugą osobą.Jak zwiększyć swoją pozytywność?

  1. Zwolnij tempo! Biegnąc przez życie, zgubisz po drodze ważne i wartościowe aspekty.

  2. Postaraj się dostrzegać drobne radości życia w codziennych zdarzeniach.

  3. Bądź szczery w swoich zachowania i emocjach, nie okazuj fałszywej radości.

  4. Delektuj się dobrem.

  5. Bądź życzliwy dla innych.

  6. Odnajduj i rozwijaj swoje pasje.

  7. Nie bój się marzyć o przyszłości, kreuj realistyczne cele, by dążyć do jej spełnienia.

  8. Odkryj oraz wykorzystuj swoje zalety i mocne strony.

  9. Rozwijaj satysfakcjonujące związki z innymi.

  10. Postaraj się otworzyć zarówno swój umysł, jak i serce na świat i na otoczenie.

Brzmi banalnie, prawda? Zastanów się jednak przez chwilę, które z tych punktów udaje Ci się w rzeczywistości realizować.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki