Logo Przewdonik Katolicki

Koreańscy katolicy na azjatyckiej mapie religii

ks. dr hab. Wojciech Kluj OMI
Fot.

Kościół katolicki w Korei zmaga się ze skomplikowaną sytuacją polityczną. Stanowi także mniejszość w gąszczu azjatyckich religii.

Jako swój początek przyjmuje rok 1784, kiedy to misjonarze w Pekinie ochrzcili pierwszego Koreańczyka. Po podziale kraju Kościół na północy został praktycznie zniszczony.

 

Burzliwa przeszłość

W przeszłości Korea miała dwie nazwy. W pewnych okresach nazywano ją Koryo (od panującej dynastii), w innych Choson. Tę drugą nazwę można przetłumaczyć jako „kraj cichego poranka”, albo „kraj porannej świeżości”. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że ziemie te były zamieszkane już ponad 30 tys. lat temu.

Wielkimi sąsiadami Korei są od wieków Chiny i Japonia. Ze strony Japończyków pomniejsze najazdy pirackie zdarzały się od dawna, jednak pod koniec XVI w. nastąpiła wielka inwazja siedmiu armii japońskich. Rozgromienie floty japońskiej na jakiś czas uspokoiło sąsiada.

W połowie XIX w. zaczął się zmieniać układ na Dalekim Wschodzie. Chiny toczyły walki z państwami europejskimi. Japonia przestała się izolować. Wojna japońsko-chińska, która wybuchła w lipcu 1894 r., była prowadzona głównie na terenie Korei. Wprawdzie zwycięzcy Japończycy położyli kres chińskiej dominacji w Korei, ale wkrótce sami zaczęli zagrażać jej niepodległości. Rywalizacja między Rosją a Japonią o wpływy w Korei doprowadziła do wybuchu wojny japońsko-rosyjskiej zakończonej zwycięstwem Japonii. Wszystko to miało dla Korei tragiczne skutki. W 1910 r. Japonia wprost dokonała aneksji Korei. 

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki