Logo Przewdonik Katolicki

Ludzie pamiętają

Kamila Tobolska
Fot.

Pamięć o ks. Feliksie Michalskim ciągle jest żywa wśród mieszkańców poznańskiego Junikowa. Teraz będą mogli go wspominać w wyjątkowym miejscu parku jego imienia.

Pamięć o ks. Feliksie Michalskim ciągle jest żywa wśród mieszkańców poznańskiego Junikowa. Teraz będą mogli go wspominać w wyjątkowym miejscu – parku jego imienia.

Pomysł nazwania zrewitalizowanego parku przy ul. Grunwaldzkiej 250 imieniem ks. Feliksa Michalskiego, pierwszego powojennego proboszcza junikowskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli, zrodził się przede wszystkim z potrzeby utrwalenia jego zasług dla lokalnej społeczności. Jednocześnie miał on podkreślić związki Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny z Junikowem. W 2003 r. bowiem z parafii pw. św. Andrzeja Boboli wydzielono nową parafię – pw. NMP z La Salette, której prowadzenie powierzono temu zgromadzeniu. Urodzony w Bochlewie k. Konina ks. Michalski przyjął święcenia kapłańskie w pobliskim Kazimierzu Biskupim właśnie w Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny. Było to w 1935 r., a zaraz po tym został oddelegowany na studia z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Poznańskim. Po ich ukończeniu, w 1939 r. powrócił do klasztoru w Kazimierzu. Jednak pod koniec wojny przyjechał do Poznania, gdzie objął funkcję proboszcza junikowskiej parafii, którą od 1948 r. pełnił już jako kapłan archidiecezji poznańskiej.

Podczas uroczystości nadania parkowi imienia ks. Feliksa Michalskiego, 14 czerwca, bp Zdzisław Fortuniak poświęcił też upamiętniający tego kapłana głaz. Jak przy tym zaznaczył, „wdzięczność jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru”. A dobra zmarły przed 37 laty kapłan przekazał wiele. W historii Junikowa zapisał się jako osoba otwarta na potrzeby drugiego człowieka, a jego troska o ożywienie ducha religijnego szła w parze z wieloma inicjatywami o charakterze społecznym. Ks. Michalski przeszedł na emeryturę w 1974 r. Przeszkody stawiane przez ówczesne władze nie pozwoliły mu na budowę nowej świątyni. Jednak jego upór i zabiegi sprawiły, że parafia w końcu otrzymała na nią zgodę, a zgromadzone przez niego na ten cel środki materialne umożliwiły jego następcy rozpoczęcie w 1975 r. prac przy wznoszeniu kościoła.

Do nadania parkowi imienia ks. Michalskiego doszło z inicjatywy Rady Osiedla Junikowo i dzięki staraniom Honorowego Komitetu Organizacyjnego. W uroczystości uczestniczyli m.in. mieszkańcy Junikowa, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo z junikowskich parafii oraz rodzina ks. Michalskiego, w tym jej nestorka, bratowa kapłana, Regina Michalska. To ona odsłoniła pamiątkowy głaz, na którym umieszczono słowa: „Charyzmatyczny kapłan, skromny człowiek”. Z tej okazji została wydana książka pod redakcją Małgorzaty Czabańskiej-Rosady i Tomasza Czabańskiego poświęcona postaci ks. Michalskiego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki