Logo Przewdonik Katolicki

Gdzie prześladują chrześcijan

Małgorzata Szewczyk
Fot.

W co czwartym kraju na świecie prześladowani są chrześcijanie. Trudne doświadczenia w świecie komunizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu i dyktatur przeżywa aż ponad 100 mln wyznawców Chrystusa wynika z corocznego raportu Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego Open Doors.

W co czwartym kraju na świecie prześladowani są chrześcijanie. Trudne doświadczenia w świecie komunizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu i dyktatur przeżywa aż ponad 100 mln wyznawców Chrystusa – wynika z corocznego raportu Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors”.

Wśród dwunastu osób bestialsko zamordowanych 11 stycznia w pobliżu syryjskiego miasta Hama była chrześcijańska rodzina. Wszyscy chcieli przedostać się do Libanu. Nie wiadomo, kto był sprawcą mordu.
Yaakoubieh, miasteczko na północ od Aleppo. Około tysiąca chrześcijan – katolików i obrządku wschodniego – żyje w strasznych warunkach, między wojskami rządowymi a rebeliantami. Są pozbawieni żywności i elementarnych środków do życia. W mieście nie ma elektryczności ani benzyny, nie mogą się więc ogrzać. Ich dramat pogłębia fala chłodów, która nadciągnęła nad północną Syrię. Szacuje się, że wśród 4 mln syryjskich uchodźców chrześcijanie stanowią pół miliona. Wyznawcy Chrystusa są wypędzani z domów, pozbawiani własności, porywani. Chrześcijańskie osiedla i dzielnice są bombardowane i stają się celem zamachów.
To tylko ostatnie doniesienia o sytuacji chrześcijan z ogarniętej wojną Syrii. Kraj ten, według „Open Doors”, zmienił niechlubną pozycję na liście państw, które prześladują wyznawców Chrystusa, z 36. w ub.r. na 11. w 2013 r. Ta międzynarodowa i ponadwyznaniowa organizacja publikuje listę 50 państw, które łamią wobec chrześcijan podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej. Sprawozdanie obejmuje okres od 1 listopada 2011 r. do grudnia 2012 r.
Niestety, na całym świecie zauważalna jest pogarszająca się sytuacja chrześcijan i wzrost prześladowań. Niechlubne, pierwsze miejsce, od jedenastu lat, zajmuje Korea Północna. W obozach pracy, a faktycznie w obozach koncentracyjnych, przetrzymywanych jest od 50 do 70 tys. wyznawcy Chrystusa. Wśród dziesięciu krajów, które w szczególny sposób prześladują chrześcijan, osiem to państwa, gdzie dominuje islam. Według statystyk, po Korei Północnej, na drugim miejscu jest Arabia Saudyjska, następne państwa to: Afganistan, Irak, Somalia, Malediwy, Mali, Iran, Jemen i Erytrea zarządzana przez dyktatora marksistę.
Wśród państw, które po raz pierwszy pojawiły się na liście „Open Doors”, są oprócz Mali, Tanzania, a także Kenia (miejsce 40.), Uganda (47.) oraz Niger (50.). Jak wynika z badań, prześladowanie chrześcijan wzrosło w krajach islamu, gdzie nastąpiły zmiany polityczno-religijne (Egipt, Libia, Jemen, Tunezja, Algieria, Maroko i wspomniana już Syria). 
Międzynarodowa grupa ekspertów monitorująca doniesienia o prześladowanych chrześcijanach odnotowała, że kraje takie jak Iran czy Uzbekistan nadal prowadzą politykę państwa wymierzoną przeciwko wyznawcom Chrystusa, choć uplasowały się na dalszych miejscach listy. Trzeba też zauważyć, że choć Czeczenia, Turcja, Kuba, Białoruś czy Bangladesz zniknęły z rankingu, nie oznacza to, że sytuacja chrześcijan w tych państwach jest dobra. Spowodowane to jest wyłącznie ekstremalnym wzrostem prześladowań w innych częściach świata.
Raport „Open Doors” nie służy jedynie tworzeniu martwych statystyk, ale ma na celu zwrócenie światowej uwagi na tych, którzy cierpią prześladowania z powodu wiary, oraz zachęca do solidarności i niesienia im pomocy. „Światowy Indeks Prześladowań jako narzędzie ma być inspiracją i zachętą do modlitwy, pomocy i zdobywania wiedzy czy też świadomości wśród wierzących chrześcijan, na temat losu ich rodzeństwa w Chrystusie Panu” – czytamy w Światowym Indeksie Prześladowań 2013. Za liczbami stoją przecież konkretni ludzie, którzy cierpią z powodu swojej wiary.
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    macarena
    02.03.2019 r., godz. 07:48

    W Syrii chrześcijanie prześladowani są na terenach kontrolowanych przez tzw. "umiarkowaną" opozycję (AL-Nusrę czyli syryjską A-Kaidę) i oczywiście ISIS Obie organizacje wspierane są m.in. przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Co do Tunezji - śmiem wątpić. Tunezyjczycy w zdecydowanej większości przypadków są bardzo umiarkowani pod względem religijnym. Często tam jeżdżę i nigdy nie spotkałam się z prześladowaniem innej religii. Nawet Tunezyjczycy, którzy się zradykalizowali, zrobili to się poza granicami Tunezji - w Europie czy Libii, która do Arabskiej Wiosny też nie prześladowała nikogo ze względów religijnych. No i jak można mówić o prześladowaniu chrześcijan na Kubie, skoro kraj jest zdominowany przez chrześcijan a ich Konstytucja zakłada wolność religijną?

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki