Logo Przewdonik Katolicki

Medal dla Duszpasterstwa Rodzin

Kamila Tobolska
Fot.

Pro Ecclesia et Pontifice, czyli Dla Kościoła i Papieża to papieskie odznaczenie uroczyście przekazał dr Jadwidze Pulikowskiej abp Stanisław Gądecki.

„Pro Ecclesia et Pontifice”, czyli „Dla Kościoła i Papieża” – to papieskie odznaczenie uroczyście przekazał dr Jadwidze Pulikowskiej abp Stanisław Gądecki.

 

Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” jest najwyższym odznaczeniem, jakie Ojciec Święty może przyznać osobom konsekrowanym i świeckim. Ustanowił je papież Leon XIII w 1888 r. 13 stycznia z rąk abp. Gądeckiego otrzymała go dr Jadwiga Pulikowska, od ponad trzydziestu lat zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej. − Cieszę się bardzo z tego, że tak gorliwa i owocna praca została zauważona i doceniona przez Ojca Świętego – przyznał arcybiskup.
 
Warto się troszczyć o rodzinę
− Odbieram ten medal, nie tyle jako przyznany mi indywidualnie, ale całemu Duszpasterstwu Rodzin naszej archidiecezji. Składa się bowiem na niego zaangażowanie wszystkich współpracowników duszpasterstwa − podkreśliła dr Jadwiga Pulikowska. Jak natomiast dodał jej mąż, dr Jacek Pulikowski, ten medal to zauważenie tego, że warto się troszczyć o rodzinę. Zaznaczył jednocześnie, że w dzisiejszych czasach trzeba coraz bardziej walczyć o normalność rodzin, bo niestety próbuje się promować to, co nienormalne.
Również arcybiskup w homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. sprawowanej w kaplicy Wydziału Teologicznego UAM, podczas której wręczył dr Pulikowskiej medal, zauważył, że niestety z tzw. Zachodu rozlewa się po reszcie świata indywidualistyczna, utylitarystyczna i konsumpcyjna kultura, niszcząc stabilność rodzin i spójność społeczną. − W interesie społeczeństwa i państwa leży kulturowe, prawne, społeczne i gospodarcze wspieranie rodziny oparte na małżeństwie mężczyzny i kobiety – podkreślił abp Gądecki, jednocześnie dodając, że na szczęście wzrasta liczba przykładnych rodzin bardziej świadomych swojej roli, wielkodusznych, odpowiedzialnych i zdolnych do pójścia pod prąd.
 
Znani w całej Polsce
Dr Jadwiga Pulikowka w działalność Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej zaangażowana jest od 1979 r. Do jej obowiązków należała troska o organizację Podyplomowego Studium Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, a później przy Wydziale Teologicznym UAM. Od 1983 r. pełni funkcję diecezjalnej doradczyni życia rodzinnego i współpracuje z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin. Jest również dyplomowanym nauczycielem naturalnego planowania rodziny. Przygotowała też wiele par narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa, szkoli doradców życia rodzinnego i pełni dyżur telefoniczny dla osób szukających pomocy w problemach małżeńskich. Wspólnie z mężem Jackiem czynnie uczestniczy i organizuje różne wydarzenia prorodzinne. Oboje prowadzą także rekolekcje dla narzeczonych i małżonków. − Do obowiązków, które wykonuje, dr Jadwiga Pulikowska podchodzi nieodmiennie z niezwykłą starannością i gorliwością. Trudno opisać wysiłek, jaki wkłada w poradnictwo wobec osób doświadczających trudności w życiu rodzinnym. Wystarczy powiedzieć, że zaangażowanie w sprawy Duszpasterstwa Rodzin państwa Pulikowskich znane jest w całej Polsce i zapewne poza nią – stwierdził abp Gądecki.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki