Logo Przewdonik Katolicki

Dla ratowania rodziny

Marcin Jarzembowski
Fot.

Biskup Jan Tyrawa poświęcił Diecezjalną Poradnię Specjalistyczną. To nowa inicjatywa Duszpasterstwa Rodzin. Jej celem jest przede wszystkim wsparcie rodzin, które znalazły się w kryzysie czy doświadczają różnorakich problemów

.  

  
Poradnia powstała w domu parafialnym bydgoskiej parafii Chrystusa Króla dzięki zaangażowaniu osób duchownych i świeckich, ale przede wszystkim Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin.  
 
Ważna i cenna inicjatywa
Na początek będzie można uzyskać wsparcie m.in. ze strony kapłana, prawnika oraz psychologa. – Zakres naszej pomocy będzie stopniowo rozszerzany, chociażby poprzez spotkania ze specjalistami od naprotechnologii czy mediacji małżeńskich – tłumaczy duszpasterz rodzin diecezji bydgoskiej ks. Arkadiusz Muzolf. – To zagadnienia, które domagają się nieustannego pogłębiania – dodał. Kapłan wielokrotnie podkreślał, że w całym procesie poradnictwa i prób naprawy relacji wewnątrzrodzinnych oraz małżeńskich ważne jest wzajemne otwieranie się na siebie oraz dialog. – Zapewne przykre i krępujące jest to, że pomiędzy małżonków musi wejść osoba trzecia. Czasami jednak tylko w taki sposób może dokonać się uleczenie. Chcemy być w tym względzie pomocni. Błogosławieństwo udzielone przez księdza biskupa jest początkiem naszej działalności – powiedział ks. Arkadiusz Muzolf.
Według bp. Jana Tyrawy problem rodziny trzeba rozumieć o wiele głębiej. – Poradnia, którą dzisiaj otwieramy, na pewno jest potrzebna. Musimy nieustannie to podkreślać, że rodzina jest „bazą życia społecznego”. Niestety, owo rozumienie życia społecznego i całą rzeczywistość, która się z tym wiąże, zredukowaliśmy do pojęć „on” i „ona”. Zapomnieliśmy o tym, co trzecie, co stanowi pewną bazę, gdzie „ona” i „on” zyskuje głębszy sens. Nie doceniamy rodziny, często ją lekceważymy, stąd tyle problemów – powiedział pasterz diecezji.
Do użytku oddano pierwsze wyremontowane i wyposażone pomieszczenie służące do spotkań. W przyszłości zostaną ustalone dni konkretnych porad poszczególnych specjalistów. – Nikt z nas nie ma wątpliwości, że współczesny człowiek potrzebuje wielorakiego wsparcia. Takiego wsparcia potrzebuje także rodzina. Cieszę się zatem, że duszpasterstwo rodzin organizuje grupę ludzi, którzy zupełnie bezinteresownie wspierać będą rodzinę w różnego rodzaju trudnych sytuacjach. To bardzo cenna i ważna inicjatywa – powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ks. dr Sylwester Warzyński.
 
Z Bożą pomocą
Pomysł od samego początku wspierali Regina i Marek Piątkowscy, którzy tworzą parę diecezjalną Domowego Kościoła. – Dla nas piękne i ważne jest to, że ta poradnia jest katolicka. Chodzi o to, aby człowiek, który szuka wsparcia, wiedział, że to jest właśnie źródło wymiernej pomocy – podkreśliła Regina Piątkowska. – Dziś próbuje się nas przekonać, że jeśli żona ci nie odpowiada, to możesz sobie wybrać inną. Świat proponuje wiele fałszywych rozwiązań, niemających nic wspólnego z dobrem człowieka. Te błędne decyzje rodzą mnóstwo negatywnych skutków. W tej poradni osoby usłyszą to, co proponuje Chrystus, Kościół. To – jestem przekonany – zaowocuje rozwojem duchowym małżeństwa i całej rodziny – dodał Marek Piątkowski.
Mirosława Niedziela reprezentowała Ognisko Wiernej Miłości Małżeńskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”, które działa przy bydgoskim kościele ojców jezuitów. Zaangażowała się w działalność Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej, bo – jak mówi – wołanie małżeństw i rodzin o pomoc jest bardzo silne. – Wiele małżeństw po prostu się rozpada, bo pierwszym krokiem proponowanym przez świat wtedy, gdy przechodzą problemy, jest rozwód. Dlatego tak ważne jest wsparcie osób, które mają zupełnie inne myślenie. Problemy rodzą się pomiędzy samymi małżonkami, ale także przy wychowywaniu dzieci. Pojawia się brak pracy, dzieci, choroba. Stąd tak ważna jest profilaktyka i konkretna pomoc. Z Bożym wsparciem wszystko może się udać – dodała.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki