Logo Przewdonik Katolicki

Służą Kościołowi i Ojczyźnie

Kamila Tobolska
Fot.

Czy żyję tak, jak naucza Jezus? Do postawienia sobie tego pytania zachęcał członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej bp Zdzisław Fortuniak.

„Czy żyję tak, jak naucza Jezus?” Do postawienia sobie tego pytania zachęcał członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej bp Zdzisław Fortuniak.

 

Bp Zdzisław Fortuniak przewodniczył w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która jest świętem patronalnym członków Akcji Katolickiej (AK) i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), Mszy św. sprawowanej w katedrze. Uczestniczyli w niej członkowie obu tych stowarzyszeń z terenu całej naszej archidiecezji.

 

Zacznijmy od siebie

W homilii bp Fortuniak zaznaczył, że bycie chrześcijaninem oznacza pozostawanie w relacji do osoby Chrystusa. − Dlatego niedawno zakończony synod biskupów podkreślał, że nowa ewangelizacja musi zacząć się od samych ewangelizatorów, czyli od biskupów, księży i świeckich. Każdy z nas musi więc zacząć od siebie i postawić sobie pytanie: „Czy żyję tak, jak naucza Jezus?” – tłumaczył kaznodzieja. Jednocześnie przypomniał, że członkowie AK i KSM, aby wypełniać pokładane w nich nadzieje, muszą należycie doceniać proponowany im program formacyjny oraz podchodzić do postawionych zadań z apostolską odwagą.

 

Gotów!

Podczas Eucharystii uroczyste przyrzeczenie złożyło 21 osób, które zostały przyjęte do grona członków KSM. Byli to młodzi ludzie, którzy włączyli się w działalność oddziałów w: poznańskich parafiach pw. św. Andrzeja Boboli i pw. św. Antoniego Padewskiego, w Lesznie w parafii pw. św. Jana Chrzciciela, w parafii kolegiackiej w Szamotułach, parafii w Bojanowie oraz działalność kół na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Medycznym. Zanim wypowiedzieli oni słowa ślubowania wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, odpowiedzieli wspólnym „Gotów!” na postawione przez bp. Fortuniaka pytania. − Drogie druhny i drodzy druhowie, pytam każdego z Was czy jesteś gotów kochać Boga, szerzyć Królestwo Chrystusowe w swej duszy, w swej rodzinie, i w swoim środowisku? Służyć czynnie Kościołowi i Ojczyźnie? Kształtować swój umysł, swą wolę, swe serce? Szanować swą godność, być prawym i czystym? Pracować chętnie, cudzą pracę szanować i dążyć do sprawiedliwości społecznej? (...) Być stałym w przekonaniach i wytrwałym w działaniu, nieść pogodę ducha w swoje otoczenie? – pytał biskup młodych.

 


 

Z okazji 15-lecia reaktywacji poznańskiego KSM, w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu została otwarta wystawa pt. „KSM wczoraj i dziś”. Na czynnej do 8 grudnia ekspozycji można oglądać m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia obrazujące działalność KSM po 1997 r., jak i w pierwszej połowie XX w.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki