Logo Przewdonik Katolicki

Metamorfoza ulicy Próżnej

Natalia Budzyńska
Fot.

W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Po raz dziewiąty ulice dawnej dzielnicy żydowskiej dziś nieistniejącej będą starały się przypominać dawną żydowską Warszawę opisywaną w książkach polskiego noblisty. Na chwilę kultura żydowska powróci do stolicy.

W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Po raz dziewiąty ulice dawnej dzielnicy żydowskiej – dziś nieistniejącej – będą starały się przypominać dawną żydowską Warszawę opisywaną w książkach polskiego noblisty. Na chwilę kultura żydowska powróci do stolicy.

 

Pierwsza edycja „Warszawy Singera” odbyła się w stulecie urodzin pisarza, który tworzył w jidysz. Przez dwa dni ulica Próżna i plac Grzybowski tętniły żydowskim życiem, próbowały udawać, że nie było wojny i świat polskich Żydów nadal istnieje. W różnych miejscach miasta odbyło się niemal 40 imprez artystycznych, na Próżnej wszystkie za darmo.  Metamorfoza ulicy Próżnej przyciągnęła publiczność, przychodził tu każdy, kto pragnął na chwilę posmakować – także w  sensie dosłownym – żydowskiego świata przedwojennej Warszawy. Okazało się, że chciało kilkadziesiąt tysięcy widzów. Z roku na rok festiwal rozwija się coraz bardziej, do stolicy przyjeżdżają znakomici artyści z całego świata, wielu z nich ma polskie korzenie. „Naszym celem jest odtworzenie przedwojennego klimatu ulicy Próżnej choć na kilka dni i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów” – mówią organizatorzy z Fundacji Shalom. 

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki