Logo Przewdonik Katolicki

BĘDZIESZ MIŁOWAŁ BLIŹNIEGO

kard. Gianfranco Ravasi
Fot.

Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twojego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. (Kpł 19, 18)

 

 

„Zawsze mówi się o ogniu piekielnym… Piekło jest zimne”, „Piekło to brak miłości”. Przytoczone zdania, wyjęte z dwóch różnych powieści francuskiego pisarza katolickiego Georges’a Bernanosa (1888–1948), mogą być wprowadzeniem do jednego z najczęściej cytowanych wezwań biblijnych. W naszym obszernym już zbiorze fragmentów Pisma Świętego nie mogłoby zabraknąć tego passusu, którego kulminacja: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” – po hebrajsku: we’ ahavtà lere akà kamôk – droga była także Jezusowi, który powtórzył ją dwukrotnie (Mt 5, 43; 22, 39), przypominając, że jest „drugie podobne (…) do niego” przykazanie miłości Boga, a „na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i prorocy”. Jego śladami podąża św. Paweł, nauczając, że wszystkie przykazania Prawa „streszczają się w tym nakazie” (Rz 13, 9), a przedtem pisząc do Galatów, że „całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie” (5, 14).

 

 
Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki