Logo Przewdonik Katolicki

Nie może nam zabraknąć czasu

Kamila Tobolska
Fot.

Wyrażam gorące pragnienie, by ten przybytek eucharystyczny, otwarty w samym sercu Poznania, zaludniał się codziennie wierną gwardią Chrystusową.

„Wyrażam gorące pragnienie, by ten przybytek eucharystyczny, otwarty w samym sercu Poznania, zaludniał się codziennie wierną gwardią Chrystusową”.

 

Tak przed 75 laty pisał kard. August Hlond, prymas Polski, w swoim dekrecie ustanawiającym kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w poznańskiej farze. Jak wyjaśniał dalej prymas, jego pragnieniem było, „by po wielkim Międzynarodowym Kongresie Chrystusa Króla pozostała w Poznaniu trwała pamiątka, która by nam i przyszłym pokoleniom przypominała szczytny obowiązek wytrwałego realizowania Królestwa Chrystusowego”.

Rocznicę wprowadzenia przez kard. Hlonda Najświętszego Sakramentu do tej najstarszej kaplicy Wieczystej Adoracji w Poznaniu obchodziliśmy 27 czerwca. Tego dnia Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w bazylice kolegiackiej przewodniczył bp Marek Jędraszewski. Poprzedziła ją natomiast sprawowana w tej świątyni w każdą środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wygłoszonej homilii biskup przypomniał słowa odezwy wydanej w Rzymie 14 maja 1937 r. przez prymasa w sprawie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w Poznaniu w dniach 25–29 czerwca 1937 r. Pisał on w niej m.in. o szatańskiej walce z Bogiem i religią w państwach rządzonych przez dyktatury bolszewicką i faszystowską, gdzie „drwi się z wierzeń niby z ciemnoty, ośmiesza się życie religijne jako brzydką maskaradę, wytwarza się sztuczną i zalęknioną atmosferę bezbożnictwa, przekonania katolickie piętnuje się jako bunt”. Jak zaznaczył bp Jędraszewski, słowa kardynała, były „wyraźną przestrogą przed niebezpieczeństwami, jakie zagrażały państwu polskiemu, polskiemu narodowi i chrześcijaństwu na tych ziemiach”. – Ale nie wolno nam nie widzieć zagrożeń dnia dzisiejszego. Ma się bowiem czasem wrażenie, jakby historia chciała zatoczyć kolejne koło – przestrzegał biskup, zauważając, że „tym bardziej nie może nam zabraknąć czasu, by klęczeć i adorować Chrystusa, który jest i który swoją milczącą obecnością niejako wzywa naszej obecności”. Jednocześnie przyznał, że słowa kard. Hlonda przypominały o fundamencie, na którym trzeba budować przyszłość, a którym jest niezachwiana ufność w Chrystusie.

 

 

 

 

 


 

Najświętszy Sakrament wystawiony jest w kaplicy Wieczystej Adoracji w poznańskiej farze codziennie od zakończenia Mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 aż do godz. 19.00. Adorujący Chrystusa wierni o godz. 15.00 odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 18.30 Różaniec. Ponadto w farze odbywa się całodniowy dyżur w konfesjonale. Do 1973 r. Kaplica Wieczystej Adoracji w farze była jedyną tego typu kaplicą w archidiecezji. Obecnie jest ich 20.

 

 

„Bez życia eucharystycznego nie ma Królestwa Bożego w duszach, a bez Królestwa Bożego w duszach nie zbudujemy Królestwa Bożego w świecie. Eucharystia i życie nadprzyrodzone muszą być punktem wyjścia wielkich ruchów katolickich, tak jak są warunkiem i tajemnicą powodzenia ruszającej wyprawy Akcji Katolickiej”.

Kard. August Hlond; Poznań, dnia 26 czerwca 1937 r.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki