Z udziałem przedstawicieli duchowieństwa, władz oraz wiernych otwarto w centrum Bydgoszczy Dom Polski.
Budynek, który jest własnością diecezji, po wieloletnim gruntownym remoncie ma pełnić rolę kulturotwórczą i społeczną, adresowaną do szerokiego grona odbiorców. – Wierzę, że Dom Polski będzie pomagał Kościołowi w przekazie tego wszystkiego, co ma do powiedzenia naszemu społeczeństwu. Jest on pewnym materialnym dobrem, które ma służyć realizacji misji Kościoła – powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz diecezji bydgoskiej, święcąc dom, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego odrestaurowania. Wyraził również chęć współpracy z miastem na rzecz rozwoju kultury i myśli chrześcijańskiej.
Współpraca „na wielu frontach”
Gruntowny remont trwał od 2006 r. Środki pochodziły od darczyńców, z diecezji, a także z projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013. Koordynatorem prac był Marek Murawski. – To jest kontynuacja myśli i inicjatywy samego ks. Malczewskiego. W tym miejscu wierni i duchowni rozwijali polską kulturę i dbali o nią. Zamysł księdza biskupa – który pragnął, aby to miejsce reaktywować – okazał się inicjatywą niezwykle cenną. Dzisiaj każdy bydgoszczanin może oczekiwać od władz miasta i diecezji, aby w tym miejscu ta kultura była krzewiona – powiedział.
Koszt inwestycji to blisko 5 mln zł. Mówiąc o wkładzie diecezji, miasta i województwa w odbudowę obiektu, ekonom diecezji bydgoskiej ks. prałat Przemysław Książek podkreślił, że oddawany ponownie na „religijną i społeczną służbę” Dom Polski będzie wpisywał się w kulturalny rozwój miasta, które potrzebuje troski i współpracy „na wielu frontach”.
Okazały gmach to przede wszystkim klimatyzowana sala audytoryjna z wyposażeniem technicznym, które umożliwia prowadzenie koncertów, konkursów, prezentacji oraz wykładów. To również całe zaplecze pierwszego piętra z salkami i sanitariatami. Wszystko to ma służyć planowanej w tym miejscu działalności. Chodzi o różnego rodzaju spektakle, koncerty, wykłady, ale także warsztaty dla niepełnosprawnych i działania w zakresie pomocy osobom uzależnionym.
Służba Bogu i ludziom
W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego oraz Rady Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego głos zabrała jego przewodnicząca Dorota Jakuta. – Pragnę podziękować księdzu biskupowi za podjęty trud odrestaurowania tego ważnego dla Bydgoszczy budynku. Wiem, że nie zawsze było łatwo. Tym bardziej doceniam ten wysiłek. Życzę, aby działalność tu podejmowana służyła Bogu i ludziom – powiedziała.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który podziękował za odbudowę Domu Polskiego, ofiarował na ręce bp. Jana Tyrawy obraz przedstawiający katedrę. Wyraził nadzieję, że znajdzie on miejsce w domu, który wszystkim kojarzy się z miejscem najdroższym i najważniejszym. Z kolei wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, cytując bł. Jana Pawła II, przypomniała, że kultura jest tym, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem. – Chciałabym, aby ten dom taką rolę spełniał – dodała. Uroczystość otwarcia uświetnił koncert „Paderewski Kwartet”.