Bohaterowie z fabryki

W lesie bydgoskim na terenie Exploseum Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej.
Czyta się kilka minut

W lesie bydgoskim na terenie Exploseum Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej.

Exploseum to oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego otwarty w ubiegłym roku na terenie dawnej fabryki Dynamit-Aktien Gesellschaft Fabryk Bromberg. To unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Tablica upamiętnia żołnierzy AK związanych z fabryką, którzy zajmowali się organizacją ucieczek pilotów brytyjskiego RAF ze Stalagu XX A.

Złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny

Oddział Armii Krajowej działający na tym terenie, pod dowództwem  Henryka Szymanowicza „Marka”, był jednym z największych w obecnym województwie kujawsko-pomorskim. – To była jedna z kluczowych fabryk dla obsługiwania frontu wschodniego. Ci żołnierze w warunkach ciągłego zagrożenia życia swojego i rodzin prowadzili działalność konspiracyjną, która polegała przede wszystkim na dywersji, sabotażu, a także na przekazywaniu wszelkich informacji poprzez struktury AK do Londynu – mówił dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy dr Michał Woźniak.

Na odsłoniętej i poświęconej tablicy widnieją nazwiska cichych bohaterów, którzy walczyli w ten sposób o wolną i niepodległą Polskę – Czesława Gorynia, Józefa Dąbrowskiego, Pawła Piotra Kotzbacha oraz Edmunda Ziółkowskiego. – Dzisiaj ich wszystkich wspominamy. Pamiętamy o żołnierzach Armii Krajowej, o tych, którzy tutaj, pod mocnym pręgierzem hitlerowskim, w konfrontacji z przeważającymi siłami nie szczędzili swego życia, byśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju. Dziękujemy im za tę wielką ofiarę – podkreślił ks. Leszek Chudziński, który dokonał aktu poświęcenia.

Miejsce pamięci dla młodych pokoleń

Tablicę ufundował prof. Roman Kotzbach. – Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Dziękuję tej 200-tysięcznej armii podziemnej, największej walczącej w Europie z Niemcami w okresie wojny. Dzisiaj możemy cieszyć się z owoców przelanej przez nich krwi – powiedział. Wnuk żołnierza AK Pawła Piotra Kotzbacha, Dariusz Fedorowicz, podkreślił, że bohaterami byli młodzi i normalni ludzie, którzy „mieli wszystko do stracenia”. – Jednak się nie zawahali, aby bronić ojczyzny. Dlatego takie miejsca pamięci są niezmiernie ważne. Nie jest to tylko pusty symbol czy ciekawa nauka w plenerze, ale rdzeń polskości – powiedział.

Prezes Zarządu Okręgu Bydgoszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Alojzy Gładykowski przypomniał, że w okresie powstawania fabryki pracowało przy jej budowie nawet sto tysięcy osób. – Byli tu jeńcy polscy, angielscy, także Włosi, Francuzi. Stąd wychodziły różne wiadomości, co się tu działo, co produkowano. Od 1940 r. do końca wojny pracował tutaj również mój ojciec – opowiadał.

To w tym bydgoskim lesie 250 konspiratorów podzielonych na tzw. ogniwa trójkowe zajmowało się pozyskiwaniem informacji wywiadowczych, przekazywanych następnie do Komendy Głównej AK, a także opracowywaniem planów sytuacyjnych zakładów, zdobywaniem szeregu tajnych dokumentów oraz działalnością sabotażową. Dzisiaj Exploseum to nowoczesne muzeum typu narracyjnego, w którym multimedia idealnie współgrają z tradycyjnymi formami ekspozycyjnymi. Trasa zwiedzania licząca ok. 2 km wiedzie przez osiem budynków połączonych podziemnymi korytarzami.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 18/2012