Logo Przewdonik Katolicki

Dziewięć lat, dzień po dniu

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

W sobotę 26 kwietnia 2003 r., w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku sakrę biskupią przyjął biskup elekt Wiesław Alojzy Mering. Tego samego dnia miał miejsce ingres do katedry.

W sobotę 26 kwietnia 2003 r., w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku sakrę biskupią przyjął biskup elekt Wiesław Alojzy Mering. Tego samego dnia miał miejsce ingres do katedry.

 

Za dewizę posługi ks. bp Wiesław Mering przyjął słowa Iustitia, pax et gaudium, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian „Królestwo Boże (…) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym (14, 17). Na uroczystość święceń biskupich przybyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, arcybiskupi i biskupi z Polski i z zagranicy, reprezentanci władz świeckich i świata nauki. Wśród duchowieństwa – także przedstawiciele Kościoła ewangelickiego. Głównym szafarzem święceń był ks. nuncjusz J. Kowalczyk, współszafarzami – metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, bp pelpliński Jan Szlaga i bp włocławski Bronisław Dembowski. Bullę nominacyjną  Stolicy Apostolskiej, powołującą ks. dr. Wiesława Meringa na urząd biskupa diecezjalnego włocławskiego odczytał ks. infułat Leonard Urbański. Homilię wygłosił abp Józef Kowalczyk, który też – w imieniu Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej i własnym podziękował bp. Bronisławowi Dembowskiemu za ponad 11 lat pracy w diecezji włocławskiej i 50 lat służby kapłańskiej.

Po zakończeniu obrzędu święceń nowy biskup diecezjalny został uroczyście wprowadzony na swoją katedrę. Wyrazy czci i posłuszeństwa złożyli mu włocławscy biskupi pomocniczy i duchowieństwo. Liturgię eucharystyczną ks. bp Mering sprawował, używając kielicha bp. Macieja Gołańczewskiego (1323–1364). Po Komunii św., gdy zebrani śpiewali hymn Ciebie, Boga, wysławiamy, przeszedł – w asyście abp. Muszyńskiego i abp. Gocłowskiego – główną nawą katedry i udzielił wiernym pierwszego błogosławieństwa. Później wygłosił mowę zawierającą słowa wdzięczności Bogu, podziękowanie za zaufanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce. Wspomniał  ludzi, którzy wywarli wpływ na kształt jego kapłańskiej posługi. Z wdzięcznością mówił o swoich rodzicach, siostrze, kapłanach, katechetach. Zebranym w katedrze podziękował za obecność na Mszy św. z obrzędem święceń biskupich. Przed udzieleniem pierwszego błogosławieństwa diecezji włocławskiej poprosił wiernych o modlitwę w jego intencji.  

Dziewięć lat temu napisaliśmy w „Ładzie Bożym”, że nasza diecezja „pod przewodnictwem nowego pasterza pragnie kontynuować wiekowe tradycje Kościoła włocławskiego, dumnego ze świętych i błogosławionych tej ziemi. Kościoła, który wydał męczenników”. Prosiliśmy Matkę Bożą i świętych patronów, by orędowali w niebie „za diecezją włocławską, za jej dobrą przyszłością, ku której drogami wiary prowadzić będzie lud naszej ziemi bp Wiesław Mering” i powtórzyliśmy prośbę księdza biskupa o wspieranie go modlitwą.

Dziś ponawiamy tamte słowa i prośby, jednocześnie dziękując ks. bp. Wiesławowi Meringowi za głoszenie orędzia chrześcijańskiej wiary, miłości i nadziei. Dziękujemy za przykład postawy wobec powinności moralnych, za nieodstępowanie od zasad. Niech dobry Bóg wynagrodzi Księdza Biskupa również za czyny i słowa potrzebne człowiekowi poszukującemu wiary. Utraconej w zgiełku codzienności, czasem dla wygody, bądź dlatego, że kiedyś, z jakichś powodów, została uznana za niepotrzebną.


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki