.
Apostolstwo przez teatr
Felicja Grynia-Ratajczak jest rodowitą opaleniczanką. W dzieciństwie na małą Felę ogromny wpływ miała jej pierwsza nauczycielka Jadwiga Kuczyńska. To ona zaraziła ją pasją do kultury i pracy zespołowej – teatralnej i śpiewaczej. Zaczęły się pierwsze występy sceniczne i miłość do teatru, która pozostała jej już na całe życie.
Po maturze zdanej w 1955 r. pani Felicja przez rok pracowała w miejscowości Leszno Górne, w województwie zielonogórskim, jako kierowniczka świetlicy kulturalno-oświatowej. Tam zdobyła „ostrogi” w pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Jej drugą pasją jest tradycyjna kultura ludowa.
Kiedy wróciła do Opalenicy, podjęła pracę w przedszkolu cukrowniczym, a jej zaangażowanie i więź z dziećmi wykraczała daleko poza mury budynku przedszkolnego. W 1959 r. miała okazję wystąpić w przedstawieniu pt. Święta Bernadetta wystawionym na scenie salki parafialnej parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy. Później także sama przygotowywała m.in. programy artystyczne dożynek – na tyle pozwalała panująca wówczas w naszym kraju sytuacja. W 1960 r. wyszła za mąż za Kazimierza Ratajczaka. Mają dwie córki: Katarzynę i Renatę. Obie, zapewne wzorem matki, wybrały pracę pedagogiczną i troskę o wychowanie dzieci.
W latach 1972–1987 miejscem pracy pani Felicji, a raczej realizowania pasji i powołania, było przedszkole w Sielinku. Również i tam wykorzystywała wszelkie okazje do tego, by organizować spektakle i występy, wplatając w nie zawsze wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Podobnie było w przedszkolu na os. Centrum w Opalenicy, w którym pracowała do 1990 r.
Po ciężkiej operacji, którą, jak sama twierdzi, przeżyła z Bożą pomocą, pani Felicja stworzyła w Opalenicy teatr amatorski. Pierwsze przedstawienie – Pieśń o Bernadetcie, wystawiła w 1993 r. podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywających się w tym mieście. W ciągu następnych 15 lat powstawały kolejne sztuki i rosły nowe pokolenia aktorów amatorów, a w teatrze pani Felicji występowały nieraz całe rodziny. Po prostu zarażała ludzi swoją pasją. Dzięki temu wciąż istnieje i rozwija się w Opalenicy teatr amatorski.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zwrócił się do metropolity poznańskiego o uhonorowanie zasług Felicji Ratajczak dla naszej archidiecezji. Prośbę o przyznanie medalu motywowano tym, że angażuje się ona „całkowicie i bez reszty w życie religijne i kościelne, przekazując bliźnim wzorce chrześcijańskiego życia i kultury”, a „szczególnie ogromne zasługi położyła w upowszechnianiu literatury i dramatu przez opracowanie, reżyserię i wystawianie sztuk teatralnych”.
Umiejętności w służbie Kościołowi
Marian Szumiński, absolwent technikum budowlanego w Poznaniu, urodził się 17 marca 1936 r. w Opalenicy. W latach szkolnych był ministrantem, a od 1999 r. pełni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy. Od 11 lat jest również członkiem opalenickiego oddziału Akcji Katolickiej. Na prośbę proboszcza ks. Włodzimierza Koperskiego z parafii pw. św. Andrzeja Boboli na Junikowie w Poznaniu bezinteresownie sporządził dokumentację i kierował modernizacją tamtejszego probostwa, a także w trudnym okresie komunistycznym dokonywał dla tej parafii zakupów materiałów budowlanych. Przez wiele lat służył też kompetentną radą i pomocą przy wszelkich pracach podejmowanych w kościele i wokół niego.
Z kolei w latach 1998–1999 Marian Szumiński opracował dla potrzeb parafii św. Mateusza w Opalenicy księgi cmentarne, sporządził ewidencję grobów w poszczególnych kwaterach i rzędach oraz oznaczył je słupkami i numerami. Natomiast w 2001 r., po 270 latach starań, przy kościele św. Mateusza postawiono nową dzwonnicę o wysokości 22 metrów; niezbędną dokumentację przygotował Marian Szumiński. Społecznie pełnił również funkcję kierownika robót i przyczynił się do sprawnej realizacji tej inwestycji. Ponadto przez ponad 20 lat był doradcą proboszcza przy wszystkich pracach budowlano-remontowych podejmowanych w parafii.
Marian Szumiński wielokrotnie brał udział, wraz z żoną, w przedstawieniach teatralnych organizowanych w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Opalenicy.
Artykuł przygotowano m.in. na podstawie opracowań Jeremiego Mroczka i Zygmunta Dudy.