Logo Przewdonik Katolicki

Wielkie wyróżnienie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią otrzymała relikwie św. Faustyny Kowalskiej i jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćki.


 

To zwieńczenie wieloletnich starań, a jednocześnie wielkie wyróżnienie, bo są to relikwie pierwszego stopnia, czyli fragmenty kości świętych.

 

Harmonia z nauczaniem Kościoła

W uroczystość Objawienia Pańskiego wprowadzenia relikwii dokonał bp Jan Tyrawa. Pasterz Kościoła bydgoskiego podkreślił, że jest to pewien zewnętrzny znak obecności samego Boga. – To znak świadectwa o wielkich osobach, które w sposób święty potrafiły wejść w relację z Bogiem. To moment refleksji, zastanowienia, inspiracji, zapewne także zyskiwania wewnętrznej siły i mocy – powiedział.

Hierarcha dodał, że nie trzeba zbyt wiele mówić, aby przypomnieć, jak wielką rolę odegrały te dwie niezwykłe postaci. Podkreślił, że trzeba na nowo zachwycić się chociażby św. Faustyną Kowalską. – Ona pokazuje nam, w jaki sposób człowiek potrafi przekraczać samego siebie, czyli być większym niż jest. Nie studiowała teologii, a wszystko, co nam przekazała, stanowi pewną harmonię z całym nauczaniem Kościoła. Nie można obok tego przejść obojętnie – stwierdził bp Jan Tyrawa.

Wspólnota parafialna zaprosiła do świętowania wszystkich mieszkańców Nakła n. Notecią, powiatu, ale także rozmiłowanych w Miłosierdziu Bożym diecezjan. – Modlitwy grupy Miłosierdzia Bożego, która spotyka się regularnie od kilku lat w tej parafii, zaowocowały tą piękną uroczystością. Otrzymać relikwie pierwszego stopnia to wielki zaszczyt. Taki dar w pierwszej kolejności trafia do świątyń pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego, św. siostry Faustyny czy bł. ks. Michała. Cieszymy się zatem ogromnie – tłumaczy ks. Krzysztof Barczyński z nakielskiej parafii.

 

Spełniło się skromne marzenie

Leokadia Szweda jest dzisiaj emerytowaną katechetką. To dzięki jej wielkiemu zapałowi powstała przy parafii grupa Miłosierdzia Bożego. – 25 lat temu pierwszy raz przeczytałam Dzienniczek siostry Faustyny. Będąc w Częstochowie na kursie katechetycznym, uczestniczyłam w codziennej modlitwie w Dolinie Miłosierdzia. Stamtąd przywiozłam obraz Jezusa Miłosiernego. Takie były początki mojego osobistego umiłowania Miłosierdzia. Kiedyś pomyślałam jednak, że byłoby dobrze krzewić ten kult w naszej parafii. Tak to się zaczęło i trwa do dziś – opowiada pani Leokadia.

Proboszcz wspólnoty św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią ks. kanonik Marian Wróblewicz podkreślił, że serca wszystkich wypełnia ogromna radość – To dla nas wielkie zadanie. Chodzi o to, by Boże Miłosierdzie i Bożą miłość dzielić z wszystkimi, których w życiu spotkamy. Bo czerpiąc dobro, trzeba się nim również dzielić. Tego uczą nas ci święci – powiedział.

 

 Św. Faustyna (Helena Kowalska) urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu k. Łodzi. Jest znana jako siostra Maria Faustyna Kowalska, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Mistyczka, apostołka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka Dzienniczka. Zmarła 5 października 1938 r. w Krakowie. Jej kanonizacji dokonał Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 r.Błogosławiony ks. Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 roku na Wileńszczyźnie. To polski duchowny, spowiednik św. siostry Faustyny Kowalskiej, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, błogosławiony Kościoła katolickiego. Zmarł 15 lutego 1975 w Białymstoku. Jego beatyfikacja miała miejsce 28 września 2008 roku.


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki