Logo Przewdonik Katolicki

Człowiek z misją

o. Leonard Bielecki OFM
Fot.

Jeśli nie ma cię na Facebooku, to nie istniejesz. Słyszałeś o tym? Nauka rozwija się w spektakularny sposób. Stephen Hawking, wybitny fizyk, kosmolog nie tak dawno stwierdził, że Bóg wcale nie był potrzebny do powstania wszechświata.

 

 

Wydaje się, że wkraczamy w epokę neooświecenia, gdzie rozum odgrywa decydującą rolę. Czego nie da się wytłumaczyć racjonalnie, to jest ośmieszane i sprowadzane do absurdu. Ludzi wierzących usiłuje się przedstawić jako ciemnogród walczący z cywilizacją. Jeśli zabijanie dzieci i mordowanie na życzenie ludzi starszych jest wyznacznikiem poziomu cywilizacji, to chyba faktycznie taka cywilizacja jest mi obca. Dziękuję bardzo! Zostanę katolikiem do śmierci.

Kaganek z ewangelicznym płomieniem świeci blaskiem nie tylko w Europie. Chyba każdy słyszał o misjonarzach pracujących w Afryce czy na innych kontynentach. Zastanawiające jest, że Polska jest również traktowana jako kraj misyjny. Misjonarki Miłości, te od bł. Matki Teresy z Kalkuty, mają w naszej ojczyźnie kilka klasztorów. Przyjeżdżają do nas na misje. W Niedzielę Misyjną tyle się mówi na temat chrystianizacji poza granicami Polski, ale to też czas refleksji nad kondycją wiary w naszym społeczeństwie. Eksportować można to, co się ma, aby dać, trzeba mieć. Kto wie, czy my nie potrzebujemy misjonarzy?

Dlaczego zacząłem od racjonalizmu? Bo jego skrajne wydanie wypłucze nas z religijności. Faktycznie przychodzi moment, w którym argumentując swoją postawę trzeba powiedzieć, że skończyły się empiryczne argumenty, że wiara to krok dalej, to spojrzenie daleko poza matematyczne kalkulacje. Wydaje się, że tyle już wiemy o człowieku, a coraz większym wyczynem jest małżeństwo z kilkunastoletnim stażem. Przestajemy rozumieć się nawzajem. A nie można do końca zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Misjonarz to człowiek z posłaniem. Ty też masz misję.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki