Logo Przewdonik Katolicki

Poszukiwanie sposobów

Marcin Jarzembowski
Fot.

- Nowa Ewangelizacja jest wciąż dużym wyzwaniem. To pojęcie, które zapoczątkował papież Paweł VI, a konsekwentnie kontynuował Jan Paweł II powiedział bp Jan Tyrawa.

 

- „Nowa Ewangelizacja” jest wciąż dużym wyzwaniem. To pojęcie, które zapoczątkował papież Paweł VI, a konsekwentnie kontynuował Jan Paweł II – powiedział bp Jan Tyrawa.

 


 

W bydgoskim Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II odbywała się konferencja dla duchowieństwa diecezji bydgoskiej, podczas której omawiano najważniejsze problemy duszpasterskie.

Biskup Jan Tyrawa zwrócił uwagę na potrzebę organizacji tego typu spotkań znacznie częściej niż tylko raz w roku. Podkreślił, że wynika to z nieustannych problemów, z którymi stykają się duszpasterze, jak również wierni świeccy. – Patrząc na cały ten zamęt, który dzieje się wokół nas, pogubienie się współczesnego człowieka, tym bardziej musimy szukać nowych sposobów odpowiadania, zaradzania tym problemom. Trzeba przypominać, że w Ewangelii znajduje się wielki zaczyn, który nieustannie trzeba nam niejako wszczepiać w nasze serca – dodał.

Ważnym elementem spotkania był wykład na temat małżeństw mieszanych. Ksiądz Ireneusz Staniszewski odpowiedzialny za punkt konsultacyjny Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie przy Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy zwrócił uwagę, że w związku z większą migracją ludności w ostatnich latach coraz częściej w parafiach spotykamy się z takimi sytuacjami. – Trzeba zatem wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba – na przykład innego wyznania – przyjeżdżająca do naszego kraju jest stanu wolnego. Po drugie należy znać warunki, pod którymi można zawrzeć związek wyznaniowo mieszany. Trzecia sprawa to kwestia właściwej formy kanonicznej – powiedział.

Z kolei nowy dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej ks. dr Sylwester Warzyński zauważył, że najbliższe trzy lata pracy przebiegać będą pod znakiem odkrywania tajemnicy Kościoła. – Słowo, które winno nam nieustannie towarzyszyć, to „komunia”.  Kościół bowiem – o czym przypomina hasło przewodnie tych najbliższych trzech lat pracy duszpasterskiej – jest domem i szkołą Komunii. Jak tę komunię – jedność budować? Jak budować świadomość, której tak często brakuje, że wszyscy jesteśmy Kościołem, że Kościół to nie tylko duchowni, że w związku z tym wszyscy jesteśmy za Kościół odpowiedzialni? Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe. Stąd potrzeba takich konferencji, by nawzajem uwrażliwiać się na to, czego w naszej pracy duszpasterskiej nie wolno nam zagubić – powiedział kapłan.

Podczas konferencji omówiono także sprawy związane z nowymi powołaniami, kandydatami do kapłaństwa, uroczystą inauguracją nowego roku akademickiego. Został przedstawiony stan finansów diecezji i działalność bydgoskiej Caritas. Na początku wręczone zostały nominacje dziekańskie. Dziekanem dekanatu Wyrzysk został proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białośliwiu ks. Kazimierz Czynsz, a dekanatu Złotów II - proboszcz parafii św. Anny w Krajence ks. Grzegorz Fabiszak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki