Logo Przewdonik Katolicki

Relikwie św. Maksyma Wyznawcy

Michał Gryczyński
Fot.

Po sensacji archeologicznej tego lata - odnalezieniu na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego relikwiarza ze szczątkami św. Jana Chrzciciela - mamy następne wielkie odkrycie. Oto bowiem w Cageri, mieście w północnej Gruzji, archeolodzy odnaleźli czaszkę oraz kości św. Maksyma Wyznawcy. Stało się to podczas prac remontowych, prowadzonych na terenie klasztoru, którego jest on patronem. Na czaszce św. Maksyma odkryto narysowany krzyż.

 

 

Maksym Wyznawca, jeden z najwybitniejszych uczonych i mistyków VII wieku, przyszedł na świat w 580 r. w Konstantynopolu. Po śmierci rodziców znalazł się klasztorze. Sławę zyskał jako autor nauki o dwóch wolach w Chrystusie: boskiej i ludzkiej. W czasach, w których przyszło mu żyć, było to jednoznaczne z opozycją wobec monoteletyzmu, herezji głoszącej istnienie w osobie Chrystusa tylko jednej woli – boskiej. Wyznawali ją wówczas cesarze bizantyńscy, dla których monoteletyzm miał być ideą, wokół której chcieli zjednoczyć chrześcijan. Za wierność doktrynie, popieranie papieża Marcina I i zwalczanie monoteletyzmu przyszło mu zapłacić wysoką cenę. Obcięto mu prawą rękę i nos oraz wyrwano język. Tak okaleczonego wygnano na Kaukaz. Zmarł w Kolchidzie – w północnej Gruzji - 13 sierpnia 662 r. Pozostały po nim pisma doktrynalne, egzegetyczne, ascetyczne oraz listy.

.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki