Logo Przewdonik Katolicki

Dźwięki marzeń

Renata Krzyszkowska
Fot.

W Polce każdego roku rodzi się około 500 dzieci z wadą słuchu, które wymagają szybkiej diagnozy, leczenia i terapii logopedycznej.

 

Dlatego Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej już od przeszło trzech lat prowadzi Ogólnopolski Program Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu - Dźwięki Marzeń. Jest to jedyna tego typu inicjatywa w Europie, której celem jest jak najwcześniejsze wyposażenie najmłodszych dzieci, do trzeciego roku życia, w aparaty słuchowe oraz zapewnienie im wczesnej rehabilitacji słuchu i mowy. W tym celu utworzono sieć Banków Aparatów Słuchowych, które są bezpłatnie wypożyczane rodzicom małych dzieci z wadą słuchu. Jak twierdzą specjaliści, pierwsze miesiące życia to najistotniejszy dla rozwoju funkcji słuchowych okres w życiu dziecka.

W ramach programu Dźwięki Marzeń uruchomiono niedawno kolejne sześć nowych Banków Aparatów Słuchowych. Nowe oddziały zlokalizowane są w Bielsku-Białej, Gdańsku, Kielcach, Krośnie, Koszalinie i Opolu. W nowo otwartych placówkach dostępnych jest kilkadziesiąt najwyższej jakości aparatów słuchowych. W okresie ich użytkowania rodzice będą mieli czas na załatwienie formalności związanych z orzeczeniem o niepełnosprawności, które jest niezbędne w procesie  starania się o dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych. Możliwość wypożyczenia aparatów  słuchowych  z Banków jest  niezwykle pomocna, również w sytuacji skomplikowanej wady słuchu, kiedy lekarz przed ostatecznym wyborem aparatów dla dziecka może sprawdzić zastosowanie różnych modeli, o różnych parametrach akustycznych. Dzięki Bankom Aparatów Słuchowych i wczesnemu dopasowaniu aparatów przez audiologów, rehabilitacja, stymulacja słuchu i mowy rozpoczyna się natychmiast po zdiagnozowaniu wady słuchu u dziecka, co stanowi szansę dla maluchów na prawidłowy rozwój, jaki mają ich słyszący rówieśnicy.

W ramach Programu Dźwięki Marzeń działa obecnie łącznie 18 Banków Aparatów Słuchowych. Od 2006 roku Fundacja przekazała placówkom w sumie 540 aparatów słuchowych.

 

 

 

Dodatkowe informacje o Programie Dźwięki Marzeń można uzyskać  pod bezpłatnym numerem 0 800 48 00 44, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16.

Więcej informacji także na: www.fundacjagrupytp.pl

 

Nazwa i dane kontaktowe placówki prowadzącej Bank Aparatów Słuchowych:

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

tel. (061) 869 13 64

 


 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki