Logo Przewdonik Katolicki

Zaczyn

Aleksandra Polewska
Fot.

Do 12 grudnia, w poniedziałki i piątki o godz. 18.45, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, Droga Neokatechumenalna prowadzi po raz drugi w tym roku katechezy dla dorosłych i młodzieży. Co wspólnoty neokatechumenalne mogą wnieść do życia parafii? Coraz pilniejszym zadaniem dla Kościoła jest przejście od duszpasterstwa sakramentów, czyli tzw. zachowawczego,...

Do 12 grudnia, w poniedziałki i piątki o godz. 18.45, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, Droga Neokatechumenalna prowadzi – po raz drugi w tym roku – katechezy dla dorosłych i młodzieży.

Co wspólnoty neokatechumenalne mogą wnieść do życia parafii? Coraz pilniejszym zadaniem dla Kościoła jest przejście od duszpasterstwa sakramentów, czyli tzw. zachowawczego, do duszpasterstwa ewangelizacji. Z badań statystycznych wynika, że w przeciętnej parafii Europy Zachodniej w Mszy św. niedzielnej uczestniczy 10 procent wiernych. Co z pozostałymi, którzy są obojętni religijnie albo określają się jako niewierzący? Aby dotrzeć do nich, potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjne i misyjne. Duszpasterstwo sakramentalne ogarnia tych, którzy chcą swoją wiarę umocnić i pogłębić, natomiast duszpasterstwo ewangelizacyjne chce budzić wiarę w obojętnych i niewierzących. Członkowie wielotysięcznych parafii często nie znają się nawzajem. Anonimowy tłum parafian nikomu nie kojarzy się z miłością i jednością. Stąd potrzeba małych wspólnot, w których rodzi się miłość stanowiąca znak dla innych: popatrzcie, jak oni się kochają! Tak mówiono o pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, tą miłością członkowie Kościoła ewangelizowali i przyciągali innych. Do dawania takich znaków powołani są i dzisiejsi chrześcijanie!

Pierwsza wspólnota neokatechumenalna powstała na przedmieściach Madrytu; stała się dla innych znakiem nadziei, że miłość istnieje. Była zaczynem, który przemienił życie wielu oddalonych od Boga i Kościoła. Wspólnoty neokatechumenalne chcą być właśnie takim zaczynem w parafii, czymś przyciągającym oddalonych. Jan Paweł II rozpoznał ten aspekt charyzmatu Drogi Neokatechumenalnej: „Parafia jest czymś szerszym niż wasza wspólnota, ale Jezus tak właśnie tę sprawę ustawił. On mówi o zaczynie. [...]Pozostańcie zaczynem, kontynuujcie jako zaczyn”. (Rzym, 7 marca 1982). Innym przykładem działania owego zaczynu jest historia liczącej 4 tys. mieszkańców rzymskiej parafii Męczenników Kanadyjskich. 30 lat temu kościół był prawie pusty, dziś funkcjonują tam 24 wspólnoty, a tworzące je rodziny mają łącznie 950 dzieci.

Przypomnijmy, że pierwsza wspólnota neokatechumenalna w diecezji włocławskiej powstała w 1985 r., w Koninie. Dziś wspólnoty istnieją również we Włocławku, Zduńskiej Woli, Sieradzu, Lipnie i Kole.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki